8 bin YTL’ye çoban bulamıyor

8 bin YTL'ye çoban bulamıyor

Çobanları başka köye gitti. Köy çobansız kaldı. 8 bin YTL vereceğiz diyorlar ama bir türlü çoban bulamıyorlar… Bakın o köy neresi?

Kayseri’nin Develi İlçesi Bakırdağı Köyü Muhtarı 54 yaşındaki Musa Cavit, 3 -6 aylık sezon için 8 bin YTL ücret öngörmelerine rağmen köylerindeki büyükbaş hayvanları otlatacak bir çoban bulamadıklarını söyledi.

Muhtar Musa Cavit, yaklaşık 1 aydan bu yana köylerindeki 120 büyükbaş hayvanı otlatacak çoban arayışında olduklarını bildirdi.

8 BİN YTL VERECEĞİZ

Bu iş için 8 bin YTL öngörmelerine rağmen bir türlü çoban bulamadıklarını anlatan muhtar Cavit, “Geçen yıl sığırlarımızı otlatan çobanımız başka köye gitti. Bu yıl çobansız kaldık. 8 bin YTL ücret önermemize rağmen köyümüzden, Tufanbeyli, ve Saimbeyli’nin yanı sıra başka yerlerden çoban bulamadık. Halbuki burada sığırları otlatmak çok kolay. Çünkü, suyumuz da var, meramız da. Hatta çobanlık yapan kişinin elektrik, su ve gıda masraflarını karşılıyoruz. Kalacak yer de veriyoruz. Buna rağmen çoban bulamıyoruz.”

Muhtar Musa Cavit, çoban arayışlarını Mayıs ayı ortasına kadar sürdüreceklerini, bulamamaları durumunda herkesin kendi sığırını kendi otlatacağını ekledi.

Kaynak: Hürriyet

Not: Bu kadar yıldan sonra meslek değiştirmeye karar verdim, isterlerse sığırlarına bilgisayar kullanımını da öğretebilirim.