Oca
20
2009

Samsung hd103uj 1TB harddisk 33MB 65154LBA Problem

Sistemimdeki 500GB disk üzerinden “bırak yakamı git başka disklere bulaş hain kullanıcı” dercesine garip garip sesler gelmeye başlayınca ne yapalım el mahkum diyerek hemen daha güzelinden 1TB kapasiteli Samsung hd103uj disk siparişi verdim.

Ama o da ne harddiski ilk taktığımda 931 GB görüyorken sistemi kapa aç yaptıktan sonra bios üzerindeki kapasite 33 mb olarak görünmeye başladı.

Linux ile partition ayarlamaya çalıştım olmadı, windows kurulum cd ile denedim yine olmadı. En sonunda biraz araştırdıktan sonra samsung sitesinde ESTOOL aracına rastladım.

Bu programı çalıştırmak için öncelikle verdiğim linkteki iso dosyasını bir cd ye yazmanız gerekir. Daha sonrada bu cd ile sisteminizi açtığınızda karşınıza gelecek olan ekran aracılığı ile hard diskinize low loevel format dahil her türlü müdahaleyi yapabilirsiniz.

Bize low level format yerine SET MAX ADDRESS menüsünde yer alan özellikler lazım olacaktır.

estool_img03

bu ekranımızda öncelikli olarak 1TB (hd103uj) olan diskimizin max lba değeri olan 1953525168 değerini ilgili satıra yazıyoruz ve hemen altında diskimizin gerçek değerini MB cinsinden görüyoruz. Bu değere dikkat edecek olursanız ilk başta 65154 LBA idi.

Daha sonra RECOVER NATIVE SIZE seçeneğine tıkladığımızda ekrana Process Completed! mesajı gelecektir. Artık sisteminizi kapatıp açtığınızda 33mb olarak görünen harddiskiniz 1TB olarak görülebilecektir.

Ancak; tüm bunları yapmadan önce anakartınızın sitesinden en güncel bios sürücünüzü yükledikten sonra sisteminizi güncellemeyi unutmayın.

8 Yorum “Samsung hd103uj 1TB harddisk 33MB 65154LBA Problem”

 • atakavalci 02 Eylül 2009, 01:32

  teşekkür ederek bu uygulama ile ilgili tecrübemi paylaşmak isterim:

  tatilde yanlışlıkla fanı kapattığımdan olsa gerek sanıyorum aşırı sıcaktan 1 terabaytlık smartdisk yedekleme ünitesini bilgisayar tanımamaya başladı. servisle uğraşmak istemediğimden aynısından bir tane daha aldım ve yeni harddiskin üzerindeki kartı bozulan harddiskinkiyle değiştirdim.

  ve bu yukarıdaki makalede sözü geçen olay meydana geldi.

  windows yeni harddiski görüyor ancak 33 mb olarak algılıyordu. her ne kadar bu harddisk makaledekinden farklı modelde olsa da (hd102UJ)
  tarif ettiğiniz işlemleri sırasıyla yaptım ve şu anda cihaz “active partition recovery” yazılımı tarafından taranıyor ve dosyalar başarıyla görülüyor.

  tekrar tekrar teşekkür eder ve ayrıca tebrik ederim çünkü yabancı sitelerde dahi bu kadar doğru, kısa ve öz şekilde anlatılmışına rastlamadım saatlerce aramama rağmen.

  • Burak ŞEKERCİOĞLU 02 Eylül 2009, 09:20

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Sitenin girişinde de dediğim gibi burası bir nev’i akıl defteri.
   Başıma gelen sorun yada olayların çözümlerini sitede yazıya dökerek hem kendim hemde ziyaretçiler için bilgi paylaşımı yaratmaya çalışıyorum.
   Bir yazımda daha birilerine yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 🙂

 • emin_gs05 17 Mart 2010, 20:40

  Çok sağolasın Sayende HDD kurtuldu.

 • Onur KOÇ 05 Haziran 2012, 18:51

  Hakikatten Allah Razı
  Olsun

 • Sezgin aydin 28 Aralık 2012, 11:54

  Dun aksam herseyimin icinde oldugu tam dolu ayni model diskimde ayni sorunu yasadim. Verileri kaybetmeden bu yontemle duzeltebilir miyim? Acil cvp lutfen

 • Sezgin aydin 28 Aralık 2012, 16:30

  Denedim oldu nasil tesekkur ederim bilmiyorum. Hic tahmin etmiyodum ama oldu. Allah razi olsun

TeamViewer ile İnternet üzerinden Uzaktan Erişim ve Destek Sekercioglu.eu Uzaktan Yardım
Ammyy Uzaktan Yardım
WinRAR
WEBMAIL Google PageRank Checker
Twitterda Takip Edin! Twitterda Takip Edin!
Twitter

Üye Paneli

Son Yazılar

Kategoriler

Son Yorumlar