Kas
5
2009

Windows 7 7600 64 Bit işletim sistemi ve Registry kayıt Karmaşası

Sonunda isteğim oldu ve 64 bit işletim sistemini hemde TÜRKÇE olarak Intel i7 çekirdekli bilgisayarımda 6 Gb ram ile tam performans kullanmaya başladım 🙂

Sistemi kurduğumda her zamanki gibi aygıt yöneticimi açtım ve sağolsun sistem kurulurken tüm sürücülerimi kendisi bulup yüklediğini gördüm, normal şartlarda bu işi yerine getirebilmek için biraz zaman harcamak gerekiyordu, ama o işten de kurtulmuş oldum.

Daha sonra hemen antivirüsümü kurdum, eh malum onun içinde 64 bit gerekiyormuş… bulmak pek zaman almadı ama Nod32 3.0.659 sürümü Windows 7 ile uyumsuzluğum var dese de ben o ifadeyi pas geçtim.

Ardından yılların emektarı Visual Basic 6 kurdum. Kurulumunda bir takım sıkıntılar yaşandı ama onları da SETUP.exe dosyasını Uyumluluk modunda XP PRO Sp3 uygun olarak çalıştır diyerek aştım.

Ardından “Merhaba Dünya” programımı yazmak istediğimde gördüm ki; VB6 yeni ekran düzeninde takılarak çalışıyor hemen VB6.exe nin uyumluluk modunu Xp Pro Sp3 olarak değiştirip görüntü ayarlarından da aşağıdaki ayarları yaptım.

Artık Visual Basic 6 programım da sorunsuz olarak çalışıyordu.

Sistemi DC üzerine dahil etmeyi denedim, hiç sorun çıkartmadan dahil oldu, kuralları yerine getirdi.

Son olarak da Ağ üzerinden kullandığımız özel yazılımı kurmayı denedim ama o da ne? program registry üzerinden okuması gereken kayıtları göremiyordu.

Biraz araştırdıktan sonra 64 bitlik Windows 7 nin 32 ve 64 bitlik yazılımlar için 2 ayrı yerde kayıt tuttuğunu gördüm. Buna göre yazılımımızın registry tanımlarını yaptım ve program çalıştı.

Eğer sizlerde registry kayıtlarında sorun yaşarsanız HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\ altına alacağınız anahtarları HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\ altına yazın bu şekilde programlarınız sorunsuz olarak çalışacaktır.

TeamViewer ile İnternet üzerinden Uzaktan Erişim ve Destek Sekercioglu.eu Uzaktan Yardım
Ammyy Uzaktan Yardım
WinRAR
WEBMAIL Google PageRank Checker
Twitterda Takip Edin! Twitterda Takip Edin!
Twitter

Üye Paneli

Son Yazılar

Kategoriler

Son Yorumlar