2 gün çalışan dvd

Sadece 48 saat kullanılabilen DVD’ler, herhangi bir kopya koruma yöntemi içermiyor.

Bir Alman şirketinin satışa sunduğu “kullan-at” DVD’ler, film satın alma ve kiralama yöntemlerini değiştirmeye hazırlanıyor. DVD-D isimli şirketin “Einmal” (Bir kerelik) adını verdiği DVD teknolojisi, DVD’nin bir süre sonra, daha doğrusu 48 saat sonra kullanılmaz hale gelmesini sağlıyor.

Einmal DVD’leri kutusundan çıkarttığınız an saat de işlemeye başlıyor. 48 saat içerisinde filmi dilediğiniz gibi izleme şansına sahipsiniz. Ancak özel kaplaması, 48 saat sonunda özelliğini yitiriyor ve DVD artık okunmaz hale geliyor.

İşin ilginç yanı, Einmal DVD’lerde herhangi bir kopya koruma yönteminin kullanılmıyor olması. Yani kullanıcılar, 6,5 Dolar karşılığında satın alacakları bir DVD’yi rahatlıkla normal bir DVD’ye kopyalayabiliyor.

“Kullan-at” DVD fikri aslında çok da yeni değil. 2003 yılında Atlanta’lı şirket Flexplay de bir süre sonra özelliğini yitiren DVD’leri piyasaya sürmüş, ancak çevre örgütlerinin büyük tepkisiyle karşılaşmıştı. Plastik ve benzeri maddelerin doğaya verdiği zararı öne süren örgütler, projeye karşı olduklarını defalarca duyurdular. Zaten Flexplay de, halen satışa devam ediyor olsa da, hiçbir zaman beklenen büyük ilgiyi göremedi.

DVD-D ise, “kullan-at” DVD’lerin Almanya’da çok ilgi göreceğini düşünüyor. Ancak çoğu uzmanın görüşü, sadece “kullan-at” DVD’lerin değil, normal DVD’lerin de yavaş yavaş ilgiyi kaybettikleri yönünde. Bunun nedeni ise, online dağıtımın giderek artması. Kimin haklı olduğunu zaman gösterecek, ancak DVD-D’nin çok az film alternatifi sunması haklı olanın şimdiden belli olduğu izlenimini yaratıyor.

Loading