Android Küresel Akıllı Telefon Pazarının Yaklaşık Yarısına Sahip!

Google, yaptığı yatırımlardan da anlaşıldığı üzere çeşitli sektörlerdeki eksikleri analiz ederek projeler hazırlayıp, kullanıcıları memnun etmeye çalışan bir şirket. HTC‘nin ilk Android cihazını duyurduğundan bu yana geçen sürede görüyoruz ki mobil sektördeki eksiklikleri, kullanıcıların isteklerini en iyi şekilde değerlendiren ve ardından Android Açık Kaynak Kod Projesini yayınlayan Google’ın bu alandaki büyüme potansiyeli oldukça yüksek.

Android’i büyük bir titizlilikle geliştirmeyi sürdüren, her yeni versiyonda birçok eksikliği ve açığı gideren Google’ın büyüme potansiyeli daha da artarak akıllı telefon pazarında, üretici ve mobil işletim sistemi platformları arasında rekabetin tavan yapmasına sebep oldu. Fakat Android’in büyümesini hiçbir etken frenleyemedi, küçük yeşil robotumuz Andy, küresel akıllı telefon pazarının liderliğine yükseldi. Canalys‘ın 2011 yılı ikinci çeyrek final raporuna göre; Android şuan küresel pazarın %48 lik bölümünü elinde bulunduruyor. Büyük bir hızla artan günlük aktive edilen Android cihazı sayısına baktığımızda bu yüzdelerin çok daha yukarılara tırmanacağından emin olabiliriz.

Rapora göre; genel olarak küresel akıllı telefon pazarı 107.7 Milyon telefon satışıyla %73 oranında büyümüş. Canalys’in takip ettiği 56 ülkenin 35′inde Android lider. Bir yıl öncesine göre Android’in büyüme rakamları ise; 51.9 Milyon telefon satışıyla %379 olarak belirtilmiş. Fakat Android’in lider olması yeni bir haber değil, çünkü Android zaten 2010 yılı dördüncü çeyreğinden beri küresel pazarda liderliği elinde bulunduruyor.

Ülkelere göre rakamlar da yayınlayan Canalys’in raporunda Android adına oldukça etkileyici yüzdeler yer alıyor. Güney Kore’de %85 ve Tayvan’da ise %71‘lik rakamlar Android’in uzak doğudaki üstünlüğünü tüm açıklığıyla gözler önüne seriyor.

Google’ın mobil işletim sistemi Android’in büyüme hızı rakiplerini oldukça korkutuyor. Google ve Android üreticilerine açılan patent ihlali davaları da bu düşüncemizi doğrular nitelikte. Korkulu rakiplerden biri olan Apple da bu çeyrekte pazar payını 20.3 Milyon telefon satışı ile %19‘a arttırdı. iPhone 5′in duyurulmasıyla rakamların daha da yükseleceği doğru fakat artık Android’i geçebilmesi çok zor gözüküyor.

Microsoft ile Windows Phone işletim sistemli telefonlar için anlaşmaya varan Nokia da bu çeyrekte yükseliş gösterdi. Fakat Samsung bile 17 Milyon Android telefon satışıyla Nokia’yı devirdi. Nokia’nın artık Android için bir tehdit oluşturmadığını söyleyebiliriz. Android halen eksiklerini ve açıklarını kapamaya uğraşıyor, büyüme rakamlarının ilerleyen dönemlerde çok daha fazla olacağından eminiz.

Loading