CodeGear Delphi 2007 & Delphi for PHP’yi Duyurdu

Delphi 2007 ile artık kullanıcılar hem Microsoft Windows Vista Aero arayüzlerini destekleyen zengin Client uygulamalarını, hem de AJAX tabanlı Web uygulamalarını hızlı ve kolay bir şekilde geliştirebilecekler. Delphi 2007 for Win32, içerdigi yeni DBX 4 veritabanı mimarisi ile Microsoft SQL Server, CodeGear InterBase, MySQL ve Oracle gibi günümüzün en popüler Veritabanı Yönetim Sistemleri’nin (RDBMS) en güncel versiyonlarına da destek vermektedir.

Hem Windows XP hem de Vista uyumlu yeni Delphi versiyonu, bu özelliği ile kullanıcıların eski sistemlerinin desteğinden güç alarak Microsoft’un yeni işletim sistemine yönelik uygulama geliştirmeye başlamalarını hızlandırıyor.

Yine Delphi 2007 ile gelen Web uygulamalarına yönelik yeni VCL (Visual Component Library – Görsel Bileşen Kütüphanesi) sayesinde zengin AJAX arayüzlerine sahip uygulamaları hızlı şekilde ve görsel olarak geliştirmek mümkün. Delphi Ürün Müdürü Nick Hodges,


    Delphi 2007, hem Delphi’yi hem de Delphi ile gelistirilen uygulamaları daha da güvenilir ve güçlü kılan yüzlerce iyilestirme içermektedir. Bünyesinde popüler 3. parti bilesenlerden TeeChart, Indy ve Rave Reports’un en yeni sürümlerini de barındırıyor.


diyor. Delphi for PHP ise Delphi kullanıcılarının uzun süredir yararlandıgı RAD ortamı üretkenligini PHP ile Web uygulaması gelistiren kullanıcılara sunuyor. Günümüzde PHP en önemli dinamik Web dili olmakla birlikte, dünyadaki popülarite açısından ilk 10 programlama dilinden biri. Delphi for PHP, PHP kullanılan zengin ve veritabanı yönelimli Web Uygulamaları’nın gelistirilmesini daha hızlı ve kolay hale getiriyor.

PHP ile dinamik Web uygulamaları gelistiren yazılımcıların elinde sadece basit kod editörleri ve hata ayıklama (debug) araçları bulunuyor. PHP dünyası, bir hızlı gelistirme aracı ve bilesen altyapısına Delphi for PHP ile kavusuyor.

CodeGear Ürün Geliştirme ve Strateji Bölümü Başkanı Michael Swindell


    Delphi for PHP, PHP uygulamalarını ve yeni PHP bilesenlerini hızlı ve görsel olarak geliştirme imkanı sunuyor. Varolan PHP kod parçaları tekrar kullanılabilir görsel bilesenler haline getirilebiliyor. Sahip oldugu PHP ve açık kaynak için gelistirilmis VCL ile MySQL, CodeGear InterBase ve diger SQL veritabanlarını basarıyla destekliyor.


diyerek, Windows uygulamaları geliştiricilerinin, Delphi ve C++ Builder ile uzun yıllardır yaşadıkları kullanım kolaylığını ve bu IDE’lere olan asinalıklarını artık PHP geliştirme alanına da gönül rahatlığıyla taşıyabileceklerini belirtiyor.

PHP’ye özel VCL, en popüler açık kaynak PHP kütüphanelerine (Qooxdoo, Adodb, DynAPI, Smarty, XAjax, JSCalendar gibi) dayanılarak geliştirildi. Delphi VCL’den esinlenilerek gelistirilen PHP VCL, yüzde yüz PHP kodu kullanılarak yazıldı. Geliştiriciler Delphi PHP IDE’si içerisine kendileri geliştirdikleri yeni PHP VCL bileşenlerini ekleyebiliyorlar.

Loading