Dreamweaver CC + PHP + MySQL Kod Yazmadan Web Yazılımı Hazırlama (Örnek Proje Yaparak)

Dreamweaver CC + PHP + MySQL Kod Yazmadan Web Yazılımı Hazırlama
Dreamweaver CC + PHP + MySQL Kod Yazmadan Web Yazılımı Hazırlama

Merhaba,

Bu yazımda sizlere bir süredir videolarını çekmek için çalıştığım Dreamweaver CC ile Php + Mysql ikilisini kullanarak kod yazmadan web yazılımı-sitesi hazırlama video serisini paylaşacağım. Bu video serisi basit bir Teknik Servis Takipyazılımının nasıl yapılacağı konusu baz alınarak hazırlanmıştır. Genel manada veritabanına veri ekleme, güncelleme, silme, verilerimizi sorgulama işlemleri ve kullanıcı giriş- çıkış işlemleri anlatılmıştır.
Şimdiden faydalı olmasını dilerim.


Dreamweaver CC + PHP + MySQL Kod Yazmadan Web Yazılımı Hazırlama (Örnek Proje Yaparak)

  • WampServer-Navicat Kurulum İnceleme
  • Web Templates Düzenleme-Dw CC Templates Oluşturma
  • Dw CC Site Tanımlama-Ayarlar Kullanıcı Giriş Çıkış İşlemleri
  • Dreamweaver CC Eklentilerinin Kurulması-Kullanılması
  • Veritabanı Oluşturma ve Veri Ekleme-Düzenleme-Listeleme-Silme İşlemleri
  • Raporlama İşlemleri
  • Projenin Webe Yüklenmesi

Kullanılan Programlar Hakkında Bilgi

Biliyorsunuz Dreamweaver ile bir web sitesi html-css-php ve başka bazı programlama dillerinde kodlama ve tasarım yapabiliyoruz. Yine Dreamweaver’ın desteklediği PHP+MySQL ikilisini kullanarak kod yazmadan veritabanı işlemlerini ve bazı php fonksiyonları kullanarak dinamik siteler-web yazılımları hazırlayabiliyoruz. Bu manada bazen yetersiz kalsa da bu özellikleri kullanarak hızlı bir şekilde işlemlerimizi yapabiliyoruz. Bunun yanında video serimizde daha önce hiç Dreamweaver, PHP, MySql çalışmamış kişilere temel ve orta seviye bilgileri verilmektedir. Ayrıca PhpMyadmin ve veritabanlarımızı yönetebileceğimiz Navicat Premium veritabanı yönetim yazılımının kullanımına da değinilmiştir. Tabiki bu işlemleri yaparken bir local sunucu ihtiyacımızı karşılamak içinde Wampserver kurulum ve kullanımına değinilmiştir. En son olarak projemizi webe yüklemek için Hostinger ücretsiz host alarak gerekli ayarlamaların nasıl yapılacağını inceleyerek sitemizi hostumuza yüklemiş ve video serimizi bitirmiş olduk.

Tasarım Hakkında Bilgi

Video serisinde hazır bir Admin Templates kullanıp kendi tercihimize göre düzenleyerek ve responsive yapısını koruyarak ana şablonumuzu oluşturduk. Sonrasında Dreamweaver’ın Templates özelliğini kullanarak bu oluşturduğumuz sayfadan diğer sayfalarımızı türettik. Tabi tasarım açısından Templates içerisinde bootsrap kullanıldığı için bende basit manada bootsrap’ın bazı özelliklerini kullanarak birazda bootsrap kullanımına değinmiş olduk.

Video Serisi Hakkında Bilgi
Video serimizde toplamda 35 video bulunmaktadır. Projenin mantığına göre sıralanmıştır.

Youtube Oynatma Listesi

http://www.youtube.com/playlist?list=PLtiQOnu1I5QzBBedkVCRe0VtvQNXFAE-r

Loading