Galaxy S III

Efsaneleşen Galaxy S‘in ardından güçlü işlemcisi, başarılı kamerası ve ince yapısıyla 2011‘de büyük başarı yakalayan Galaxy S II‘nin devamı olacak bir cebin, 2012’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Galaxy S III hakkında herhangi bir resmi duyuru henüz yapılmadı, ancak Samsung’un geliştirmekte olduğu yeni Exynos işlemci çekirdeklerinden biri muhtemelen Galaxy S III’e ait olacak.

Galaxy S III’ün en az iki çekirdeğe sahip olması bekleniyor. Ancak dedikodulara göre cep, dört çekirdekli de olabilir.

İşlemcisi: Sonraki jenerasyon Samsung Exynos 4412 çipsetinin detayları, geçtiğimiz Kasım ayında ortaya çıkmıştı. Birimin dört çekirdekli 1.5GHz işlemciye sahip olduğunu öğrenmiştik.

Android üreticilerinin çekirdek sayısıyla övündüklerini düşündüğümüzde, Galaxy S III’ün dört çekirdekli olması beklenebilir. Eğer dört çekirdekli olmazsa, Galaxy S II’nin işlemcisinden yüzde 30 daha verimli ve daha hızlı çift çekirdekli Exynos 4212 kullanılabilir.

İşletim sistemi: Bu konuda da kesin bir bilgi yok, ancak cihazın 2012’nin ikinci çeyreğinde çıkacağını ve bu dönemde Samsung’un Galaxy S II için Android 4.0’ı test ediyor olacağını düşündüğümüzde, cebin Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile gelecek olması kesin gibi.

Galaxy S III’ün Samsung’a ait TouchWiz kullanıcı arayüzüyle gelmesi, böylece Galaxy Nexus’un “stok Android 4.0” arayüzünden farklı bir arayüze sahip olması bekleniyor.

Bellek: Bu konuda elimizde bir bilgi bulunmuyor, ancak tahminimiz Galaxy S III’ün 1GB belleğe sahip olacağı yönünde.

Çıkış tarihi: Galaxy S II’nin ilk olarak Nisan 2011‘de piyasaya sürüldüğünü düşündüğümüzde, Galaxy S III’ün de 2012‘de aynı zamanlarda ortaya çıkması muhtemel.

Ekran: Galaxy S II 4.3 inç’lik dev bir ekranla geliyordu. Ancak daha sonra daha dev bir ekrana sahip HTC Sensation XL, Galaxy Nexus ve 5.3 inç’lik Galaxy Note ile tanıştık. Son söylentilere göre Galaxy S III’ün ekranı, 4.6 inç olacak.

Kamera: Samsung’un kamera geliştirme takımından gelen haberlere bakacak olursak, şirketin Ekim ayında 16 megapiksellik bir mobil sensör üzerinde çalıştığını görüyoruz. S5K2P1 adlı sensör, 60fps HD video kaydedebiliyor, 30 adet 8.3 megapiksel fotoğrafı bir saniyede çekebiliyor ve gecikmeyi ortadan kaldırıyor. Bu sensör gerçekten de Galaxy S III’e girmeyi başarırsa, Samsung tüm akıllı cep kullanıcılarının aklını başından alabilir.

Loading