Gingerbread kod adlı Anroid 2.3 resmen yayınlandı.

Google’un geliştirdiği ve merakla beklenen akıllı telefonlar için Android 2.3 işletim sistemi nihayet resmen duyuruldu.

Android 2.3 ile beraber daha iyi VoIP desteği, daha iyi kopyala/yapıştır desteği, geliştirilmiş indirme yöneticisi, dokunmatik ekran için yeni bir klavye, geliştirilmiş arayüz gibi önemli yenilikler geliyor.

Android 2.3 ile gelen yeni video format destekleri ve geliştirilmiş video oynatma özellikleri, cep telefonlarından video ve film izlemeyi sevenleri memnun edecek gibi gözüküyor.

Near Field Communication kısaca NFS özelliği ile de Android tabanlı akıllı telefonunuz etiket okuyabilecek; fakat bu özelliğin şu anda herhangi bir kullanım alanı bulunmuyor.

Android 2.3 Google’un yeni akıllı cep telefonu Nexus-S ile beraber sunulacak. Diğer Android tabanlı cep telefonları içinse bu tarihten itibaren bir güncelleme yayınlanması bekleniyor.

WiFi ve GPS gibi sensörleri tanımak, en basit işletim sisteminde bile mümkün. Android 2.3 Gingerbread, bunun ötesi geçiyor ve 3 açılı ivmeölçer, mıktanıs ölçer, yakınlık algılayıcı, ortam ışık sensörü gibi donanımlara destek verecek. Bu sensörler arasında en ilginç olanı yakınlık algılayıcı: GPS yardımıyla kullanılacak, eşiniz-dostunuz size birkaç kilometre yakınsa telefonunuz, gerekli uyarıları yapıp, arkadaşınızla buluşmanız için elinden geleni ardına koymayacak

Loading