Google’ın sır gibi sakladığı online ansiklopedisi Knol nihayet kapılarını açtı. Detaylar burada…

Google geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Wikipedia gibi online bir ansiklopedi açmayı planladığını duyurmuştu. Knol adı verilen bu online ansiklopedi o zamandan beri test aşamasındaydı ve servise sadece küçük bir test grubu tarafından erişilebiliyordu.

Ve merakla beklenen Knol, nihayet “Beta” etiketiyle tüm internet kullanıcılarının erişimine açıldı. Google kullanıcı ismi ve şifrenizle giriş yapabileceğiniz Knol Beta, temel hatlarıyla Wikipedia’yı andırsa da, aslında çok ciddi farklar içeriyor.

İlk fark, Knol’a sadece takma ad ya da anonim olarak kayıt girişi yapılamayacak olması. Wikipedia’da herkes istediği an kayıtlara yeni girişler ekleyebiliyor ve eklenen girişler anında sayfada yerini alıyor. Ancak Knol’da giriş yapan bir kullanıcı ya da kullanıcı grubu, yazdıklarının arkasında durmak zorunda.

Girişlerde değişiklik nasıl yapılacak?
Yapılan açıklamaya göre eğer bir kullanıcı isminin görünmesini istemiyorsa, bu durumda kredi kartı numarası ya da telefon numarası gibi bir bilgi yardımıyla girişlerini onaylatabiliyor. Bu gibi bir durumda, girişin altında “Verified – Onaylandı” ibaresi beliriyor.

Eğer bir kullanıcı Knol’daki girişler üzerinde değişiklik ya da ek yapmak isterse, girişin asıl sahibine öneride bulunuyor. Girişin sahibi de bu öneriyi değerlendirerek uygunsa değişikliği yapıyor ya da yapmıyor. Yani knol, bu noktada Wikipedia’nın sunduğu özgürlüğü sunmuyor.

Google Knol ürün müdürü Cedric Dupont ve yazılım mühendisi Michael McNally’nin resmi bloglarında söylediklerine gore, Knol’da reklamlar da olacak. Bu da, yeni online ansiklopediyi Wikipedia’dan ayıran diğer bir fark.

Eğer siz de Google’ın Beta aşamasındaki online ansiklopedisine katkıda bulunmak isterseniz, işe buraya tıklayarak başlayabilirsiniz…

Loading