Kablosuz Ağ Üzerinden Internet Paylaşımı (HotSpot)

İş gereği gittiğimiz toplantılarda şans bu ya Internet erişimine sahip bir tane kablo bulunur ve salondaki 30 kişide “Ben telefonumdan girmek istiyorum” “Şey bu IPAD2 yi yeni aldım kablosuzumu ayarlarmısın” şekillerinde taleplerle gelerek zaten zoraki bulduğum bir tanecik data kablomu benimle paylaşmaya çalışırlar 🙂

Şaka değil, zaman içinde yaşadığımız olaylar …

Bu durumlarda toplantı yerine ya bir tane Access Point götürürüm ya da istemeden de olsa! 😉 bu 30 kişinin talebini geri çevirmek durumunda kalırım. Ama artık bu durumlar için güzel bir yazılım üretmişler.

Yazılım diyorum çünkü, bu programı notebook üzerine kuruyorsunuz ve kablo ile aldığınız INTERNET hattını kablosuz üzerinden bir AP gibi dağıtıyorsunuz, şifre verebiliyorsunuz ve hatta sürükle bırak mantığı ile dosya aktarımı bile yapabiliyorsunuz.

Programa http://www.connectify.me/download-lite/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra ise ayarlaması çok basit !!!

1) Programı kurduktan sonra Internet to Share kısmından Internet hattının yer aldığı bağlantı noktanızı seçiniz. PRO versionlarda bu kısmı Automatic olarak seçebilirsiniz.

2) Hotspot Name ve password kısmına ağı paylaştıracağınız SSID bilginizive şifrenizi yazınız.

3) Share Over olarak ağınızı WiFi üzerinden paylaştıracağınız için WiFi olarak bırakın. Sharing Mode kısmında ise şifreleme metodunuzu seçin (WEP-WPA2)

4) Tüm bu işlemlerden sonra Start HOTSPOT butonuna basarak yayına başlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler;

1) Sisteminizde Internet Security tarzı bir antivirüs varsa firewall denetimini kapatın ya da kurallarını tanımlayın.

2) Sisteminizde yer alan Wireless kartınızın AP mode ile uyumlu olup olmadığını denetleyin ve mümkünse en son sürücüleri kullanın. (Intel 5100 agn modelinde yazılımım v13 den eski olduğu için başlangıçta sorun yaşamıştım)

Wireless kartım programı destekliyormu?

 

Program olmadan WiFi Hotspot nasıl kurulur?

Bu yöntem Windows 7 ve üzeri işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. (Windows 8 ile test edilmiştir.)

 

  1. Başlat-araştır aracılığı ile cmd.exe araştır ve sağ klik yönetici olarak çalıştır deyin.
  2. Komut satırına netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=WifiHotspot key=sifremiz123456 keyUsage=persistent  yaz ve enter tuşuna bas
  3. Ardındannetsh wlan start hostednetwork yazıp enter basın.
  4. Artık ortamda WifiHotspot adında paylaşmış olduğun bir Wireless yayını görülecektir. Komut satırında key anahtarı ile belirlemiş olduğumuz şifre aracılığı ile bu yayına bağlantı kurabilirsiniz.

Loading