Laptop’unuzun ekranını dilediğiniz an kapatın

Laptop kullanıcılarını en çok kızdıran olaylardan biri, hiç kuşkusuz istendiği an LCD ekranın kapatılamıyor olmasıdır. Her ne kadar az sayıda laptop modelinde bu imkan sunuluyor olsa da, piyasadaki bir çok modelin ekranını kapatmak için güç seçenekleri ile oynamaktan başka çare yok.

Ancak güç seçenekleri de asla en iyi sonucu veremiyor. Çünkü bu yolla ekranı sadece PC’nizi kullanmadığınız zamanlarda ve ayarlayacağınız bir süre içerisinde kapatabiliyorsunuz. Süreyi 1-2 dakika yapmak ise, film seyrederken ya da uzun bir yazı okurken sinir bozucu olabiliyor.

Bu durumdan rahatsız olan Taimur Asad isimli bir amatör programcı, “Turn off LCD” adını verdiği küçük bir yazılım geliştirmiş. Sadece 85 KB boyutunda bir zip dosyası içerisinde gelen “Turn off LCD.exe” dosyasını çalıştırdığınız anda ekran kapanıyor. Ekranı tekrar açmak için fareyi hareket ettirmeniz ya da herhangi bir tuşa basmanız yeterli oluyor.

Turn off LCD yazılımını buradan indirebilirsiniz…

Tuş kombinasyonu ile daha kolay kapatmak

Tuş kombinasyonu atamak, ekranı kapatmayı daha da kolaylaştırabilir.
İşleri daha da kolaylaştırmak için bizim de bir önerimiz var. Turn off LCD.exe dosyasını sabit diskinize yerleştirdikten sonra, bu dosya için bir de kısayol simgesi oluşturun. Simgenin üzerine gelip farenizin sağ tuşuna basarak açılan menüden “özellikler”e tıklayın. “Kısayol” sekmesi içerisinde göreceğiniz “Kısayol tuşu” alanına gelerek, bir tuşa basın, örneğin “T”. Ekranda “CTRL + ALT + T” ibaresi belirecek. “Tamam” düğmesi ile pencereyi kapatın.

Artık siz de aynı anda “CTRL + ALT + T” tuşlarına basarak ekranınızı dilediğiniz an kapatabilirsiniz…

Loading