Mac sunuculara sanallaştırma yazılımı

Parallels, Intel Mac sunucularına Mac OS X işletim sistemini sanallaştırma imkanı sağlayan ilk uygulamayı çıkardı.

Bir yıldan uzun bir süredir geliştirme aşamasında olan Parallels Server for Mac, Apple Xserver ve Mac Pro donanımları kullanıcılarının, Windows ve Linux VM’leriyle birlikte Mac OS X 10.5 Leopard Server’ın da sanal makinelerini oluşturmalarına imkan tanıyacak.

Yazılım sunucu başına 999 dolar maliyete sahip ve sınırsız CPU desteği sunuyor (bakım hariç). Parallels Server for Mac, sanallaştırmanın vaat ettiği verimlilik ve güvenirliği arayan işletmelerin daha önce göz ardı ettikleri Mac sunucularını yeniden değerlendirmesini sağlayabilir.

Geçen Kasım ayında Apple’ın sunucu lisans kurallarını yumuşatmasıyla Mac OS X Server 10.5 Leopard işletim sistemi sanal bir makine içerisinde çalıştırılabiliyor. Bunun için her bir VM’in kendine ait bir lisansı ve sunucu donanımlarının Apple tarafından üretilmiş olması gerekiyor.

VMware geçen hafta yaptığı açıklamasında Mac OS X sunucu sanallaştırmanın Mac sanallaştırma yazılımları VMware Fusion 2.0’ın bir sonraki betasında uygulanabilir olacağını açıklamıştı.

Apple halihazırda Mac OS X’in masaüstü ve laptop sürümlerinin sanallaştırılmasına ya da Apple’ın üretmediği donanımlar üzerinde çalıştırılmalarına izin vermiyor. Diğer taraftan Intel Mac kullanıcıları Parallels, VMware ya da Apple’ın diğer yazılımlarını kullanarak Mac OS X üzerinde Windows VM’lerini çalıştırabiliyor.

Loading