Mikro-robotlar İğne Başı Genişliğindeki Yerde Dans Ediyorlar


Biyokimya ve Bilgisayar Mühendisliği profesörü Bruce Donald’ın yıllardır üzerinde çalıştığı mikro ölçekli robotlar, ya da bilimsel ismiyle Mikroelektromekanik Sistem ( MEMS) mikrorobotlar, bir hücre ya da bir mikroçip üzerinde herhangi bir iş yapmak için oldukça kullanışlı olabilirler.

Geliştirilen robotlar güçlerini ve komutları, üzerinde bulundukları yüzeydeki elektrik yükünden alıyorlar. Bir kurtçuğun hareketine benzer bir şekilde hareket eden mikrorobotlar bir defada metrenin milyarda biri kadar yol alabilse de bu hareketi saniyede 20000 kere tekrar edebiliyorlar.

Bir yüzeyde bulunan bütün mikrorobotlar, yüzeydeki elektrik yükünün değiştirilmesiyle aynı komutu alıyorlar. Ancak, değişik tasarımları sayesinde, her robot bu komuta farklı tepki veriyor.

Bu genel komut sistemi, proteinlerin kimyasal sinyallere tepki vermesine benziyor. Aynı zamanda böyle bir komut sistemi, robotların komut verici mekanizmaya bir ağ yardımıyla bağlanmalarını da gerektirmediğinden robotların kapladığı yer ve ağırlığı çok küçük ölçülere çekebiliyor.

Bruce Donald ve yardımcıları 1997’den 2002 yılına kadar, kontrol bağı gerektirmeyen mikrobotların tasarımı üzerinde çalışmış. Devam eden üç yılda genel bir komuta tepki veren robotların, bir sonraki üç yılda da aynı komuta değişik tepkiler veren robotların tasarımı üzerinde çalışılmış.

Bu çalışmalar, ABD’nin Milli Sağlık Enstitüsü ve güvenlikle ilgili kuruluşlar tarafından destekleniyor. Buna dayanarak robotların geniş bir kullanım alanının olabileceği düşünülebilir.

Şu an üretilen robotların beşi, verilen komutlar yardımıyla bir araya gelip, belli bir yapı oluşturabiliyorlar.
Donald ve ekibinin bir sonraki hedefi ise bu mikrorobotları, beyin hücrelerine elektrot olarak kullanılmak üzere nanotüpler sokmak üzere kullanmak. Bu araştırma ise Duke Beyin Bilimleri Enstitüsü tarafından desteklenecek.

Derleyen: Sinan Erdem
Haber tarihi: 3 Haziran 2008
Kanyak: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/06/080602133313.htm
Fotoğraf kaynağı: Duke Üniversitesi
05.06.2008

Loading