Mobil imzayla adres bildirimi devrede Zorunlu adres bildirimini cep telefonunuzdan yapabilirsiniz

Turkcell’in, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile yaptığı işbirliğiyle, zorunlu adres bildirimi de Turkcell Mobil İmza ile gerçekleştirilebiliyor.Turkcell Mobil İmza kullanıcıları, ikametgah adresleri değiştiğinde, ilçe nüfus müdürlüklerine gitmek yerine Nüfus Vatandaşlık İşleri’nin internet sitesine girerek, mobil imza aracılığıyla bildirimlerini gerçekleştirebiliyor.

Konuya ilişkin olarak soruları yanıtlayan Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, ikametgahlarını değiştiren vatandaşların, 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni adreslerini kayıt ettirmemeleri durumunda 329 lira para cezası ile karşı karşıya kalabildiklerini anımsatarak, yeni işbirliğinin önemine dikkati çekti.

Bayrakdar, bu uygulamanın hem bildirimde bulunması gereken kişiler, hem de Nüfus müdürlüklerinde operasyonel verimlilik açısından faydalı olacağına işaret etti. Mobil imzanın şirketlerin iç süreçlerinde verimliliği artırmak için de önemli bir rol oynayabileceğini belirten Bayrakdar, ”Artık sözleşmeleri de mobil imza ile yapar ve bunu bir hizmet olarak temin eder duruma geliyoruz.

Şirketlerde iş akışı mantığıyla içeride kağıt doldurmak yerine buralara onay verirken imza attığınız her noktada mobil imzayı kullanabilirsiniz” şeklinde konuştu. Bugüne kadar mobil imzanın 6 milyon kez kullanıldığını söyleyen Bayrakdar, ”Sadece 2009 yılında 2,4 milyon mobil imzalama işlemi gerçekleştirildi. Bu yılın ilk 2 ayına baktığımızda da yüzde 50’ye yakın artış var” dedi.

NASIL YAPILIYOR?

Bayrakdar’ın verdiği bilgilere göre mobil imza başvurusunda bulunmak isteyen Turkcell abonelerinin ad ve soyadını yazarak 2929’a yollaması, çağrı merkezini araması ya da bir Turkcell bayisine gitmesi gerekiyor. Şu anda mobil imzanın sınırsız kullanımı 5 lira ile ücretlendirilirken, ileride başka ücret tarifelerinin de çıkarılabileceği öngörülüyor. Turkcell mobil imza kullanıcılarının adres bildirimi değişiklikleri için https://adres.nvi.gov.tr/pages/bildirim/internetbeyan/internetbeyan.aspx web adresini kullanmaları gerekiyor.

Loading