Navigasyon Cihazı Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler

Teknoloji bu hallere gelmeden önce oto farelerinin göz bebeği Pioneer, Kenwood, Sony gibi markaların Oto teypleriydi. Fakat zaman içinde teknoloji geliştikçe bu ilgi alanı farklı cihazlara doğru kaymaya başladı. Malum artık oto teyplere şifre sistemleri geliştirildi, kapaklar ayrılmaya başladı. Çin malları çıktı mallar değersizleşti vs. vs.

FBI tarafından yapılan araştırmaya göre 2006 yılından beri GPS hırsızlıkları katlanarak artmakta. Hatta öyle ki Dizüstü bilgisayar, Cep telefonu ve televizyon hırsızlıklarından sonra 4. sıraya kadar yükselmiş durumda.

Navigasyon cihazınızın çalınmaması için alınacak önlem basit; cihazı aracınızda bırakmamalısınız.

Hepimizin başına gelebilecek bu hırsızlık olayının öncesinde ve sonrasında neler yapılabileceği konusunda birkaç uyarımızı yapmayı ihmal etmeyelim:

  • Kendi evinizi navigasyon cihazında “Ev” veya “Home” olarak işaretlemeyin. “Ev” olarak işaretlediğiniz nokta alakasız bir yerin adresi olsun. Örneğin İlçe Emniyet Müdürlüğünü ev adresi olarak işaretleyin. Navigasyon cihazınızda farklı takma isimlerine ait birden fazla yanlış girdi olsun (en az 5-6 tane). Bunlardan bir tanesi evinizin veya ofisiniz adresi olabilir.
  • Bir diğer önlem: Ev adresinizin koordinatını navigasyon cihazınızda kesinlikle ve kesinlikle tam olarak belirtmeyin. Örneğin “PC Labs kullanıcılar lokali” adlı bir girdinin altına, bir alt sokağınızı işaretleyin ve burası sizin ev adresiniz olsun. Bir alt sokaktan evinize gitmeyi biliyorsunuz, değil mi?
  • Sadece ev için değil, diğer önemli adresler için de benzer taktik uygulamalısınız.

Bu şekilde bir önlem alıyor olmamızın sebebi, navigasyon cihazı ile birlikte arabanınızn içinden ev veya ofis anahtarlarınızın da çalınma ihtimalinin olması. Böyle bir durumda, her ne kadar yukarıda anlattığımız gibi önlem almış olsanız da, mutlaka anahtarları en kısa sürede değiştirmenizi öneririz.

Bizim şu ana kadar incelediğimiz GPS navigasyon cihazlarında önemli adresleri şifre ile koruma seçeneği olmadığından bu önerileri yapıyoruz. Şifre korumalı adres girdileri, mutlaka giriş seviyesi navigasyon cihazlarında da özellik olarak sunulması gerekiyor.

Hırsızlara ipucu vermeyin

Navigasyon cihazlarını kullanmanın en uygun yolu, cama veya gövdeye yapışan vakumlu kitler. Bir çoğumuz, bu navigasyon cihazımızı buradan çıkartıp torpido gözüne koyuyoruz. Ancak, aracınızda olmadığınızda bu vakumlu kiti de mutlaka çıkartmanız gerekiyor. Aksi takdirde hırsızlar sizin bir navigasyon cihazı sahibi olduğunuzu biliyor olacak.

Loading