Online Seks Dükkanları Dolandırıcılık Aracı Olarak Kullanılıyor

Malum bir seks dükkanından, bir takım araçlar ya da haplar almak, pek çok insan için utanç verici ama internetin çıkması ile birlikte bu durum değişti. Bir dükkanda fiziksel olarak bulunmanın verdiği ağırlık, yerini internetin arkasına saklanarak alışveriş etmenin hafifliliğine bıraktı.

Ancak dolandıcılar insanların bu zaafını kullanarak yeni bir dolandıcılık sistemi uygulamaya başladılar. Üstelik bu yüntemin kullanımı gittikçe artıyor.

Online seks dükkanlarında araçların fiyatları, bu ara genellikle 19 – 29 – 39 ya da 49 YTL gibi ucuz olarak değerlendirilebilecek düzeyde. Son dönemde artan sayıda online sexshop’tan verilen siparişler, ödeme sonrası müşterinin evine normal paket olarak ulaştırılıyor. Bir farkla!! Gelen paket boş oluyor. Ya da paketin içinde buruşturulmuş gazete kağıtları bulunuyor.

Yani müşteriler 19 – 29 – 39 ya da 49 YTL karşılığında “hiçbir şey” almış oluyorlar. Ancak paketin teslimi sırasında teslimat fişini imzalamış oldukları için de, itiraz etme şansları zayıf oluyor. Bu imzayı genellikle paketin içini kontrol etmeden atıyorlar çünkü satın aldıkları ürün bir yabancı insanın yanında gösterilmesi rahatsızlık veren ürünler oluyor. Sonuç olarak kargo firması ve sexshop firması işlerini evraksal olarak yapmış oluyorlar. Firma da paketin içeriğinin taşıma sırasında kaybolduğu iddiasında bulunuyor.

Konuya ilişkin turk.internet.com’a gelen şikayetleri araştırdığımızda, şikayetçilerin “isimsiz ihbar” yapmayı tercih ettikleri ama yasal yollara başvurmadıklarını gördük. Çünkü satın alınan ürünün rahat ifade edilememesi yüzünden ve fiyatın 19-49 YTL gibi düşük bir fiyat aralığında olması nedeniyle, şikayetçiler resmi başvuruda bulunmaktan kaçınıyorlar. Bu da dolandırıcıların işine yarıyor. Yaptıkları dolandırıcılık yanlarına kar olarak kalıyor.

Bütün online seks dükkanlarının dolandırıcı olmadığını düşünerek, uzmanlara bu konuda nasıl davranılabilir, nasıl ayırt edilebilir diye sorduğumuzda, teslimat sırasında paketin hemen kontrol edilmesi ve içi boş ise teslim alınmamasının yapılabilecek tek şey olduğu bilgisini aldık ama bu tür sitelerden kredi kartı ile alışveriş etmek bile yeterince önemli bir güvenlik sorunu. Zaten bu online dükkanlardan bazılarının 2-3 aylık sürede açık kaldıktan (ve muhtemelen yeterli ciroyu yaptıktan) sonra yok olduğu da görülebiliyor.

Bu tür dükkanların, müşterileri etkilemek için promosyonlar da yapabildikleri de bildiriliyor. Örneğin ulaşan ihbar maillerinden birisinde, “şişme kadın” olarak bilinen ürün için “Fiyat 100 YTL ama yarısını ödeyin, deneyin, memnun kalmazsanız geri iade edin ve paranızı alın” şeklinde kampanya anlatılıyor. Bu alımı yapan kişiler, iade için daha sonra aradıklarında online dükkanın kaybolduğunu gördüklerini belirtiyorlar.

Yine aynı tür dükkanlarda satılan Viagra ya da kadınlara yönelik uyarıcı ilaçların sahte olduğu uyarısı da var Zaten online dünyadan ilaç satın almak, risk almakla eşdeğer.

Loading