Sakaryam54 isimli robot Türkiye birincisi oldu

Sakarya Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin yaptığı robot, 193 robot arasında Türkiye birincisi seçildi…

SAKARYA – Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi iş birliğiyle düzenlenen 2. Robot Yarışması’nın çizgi takip eden robot dalında, Sakarya Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin yaptığı Sakaryam54 isimli robot Türkiye birincisi oldu.

Sakarya Endüstri Meslek lisesi Elektronik Öğretmeni Cem Serter, liseler ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Gazi Üniversitesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda devlet üniversitesi ve özel üniversitenin katıldığı yarışmada, “Çizgi İzleyen Robot” kategorisine 3, “İstanbul’un Fethi” kategorisine ise 1 robotla katıldıklarını söyledi.

Serter, 193 robotun yer aldığı çizgi izleyen robot kategorisinde Sakaryam54, Çita ve Kutal adlı robotlarıyla finale kalmayı başardıklarını belirterek, şöyle dedi:
“Final yarışmasında Sakaryam54 adlı robotumuz birinci, Kutal adlı robotumuz altıncı, Çita adlı robotumuz onuncu oldu. 18 önemli üniversite de bu yarışmaya katıldı. Ama üniversiteleri geride bırakarak biz birinci olduk. Tamamen bizim tasarımımız. Elde ettiğimiz bu başarı, öğrencilerimizi daha da heveslendirdi.”

Sancak isimli robotlarının ise İstanbul’un Fethi kategorisinde 48 robot arasında Türkiye 10’uncusu olduğunu ifade eden Elektronik Öğretmeni Selçuk Coşkun ise şunları söyledi:
“Bu yarışmaya 8 öğretmen ve 8 öğrenciyle hazırlandık. 2 yıl önce okulumuz bünyesinde robot kulübü kurduk. Sancak, 654 YTL’ye mal oldu. Diğerleri de 150 YTL civarındadır. Türkiye birincisi olan robotun özelliği, otomatik olarak çizgileri izlemesi. Yarışmaya katılmak için yaklaşık 4 ay çalıştık. Öğrencilerimiz çok hevesli. Önümüzde birçok yarışma var. Hepsine katılmayı planlıyoruz. Geçen yıl ODTÜ’nün düzenlediği robot yarışmasında Türkiye ikincisi olduk. 2 yıldır robot faaliyetlerimiz sürüyor.”

Loading