Sleipnir geliyor

Japonlar, Sleipnir web tarayıcısının Firefox ve IE’nin kullanıcılarını çalacağından oldukça emin.

Günümüzde kullanılan web tarayıcılarına baktığımızda, en popülerinin Internet Explorer ve Firefox olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarayıcıları Opera ve Safari takip ederken, dünyada popüler olan web tarayıcılarına kafa tutmak isteyen ve fazla bilinmeyen web tarayıcıları da bulunuyor.

Bunlardan biri de bir Japon firmasına ait. Kendi web tarayıcısının kullanım oranını artırmayı ve dünya genelinde %5’lik pay alabilmeyi amaçlayan bu tarayıcı, Firefox ve Internet Explorer’ın hakim olduğu tarayıcı pazarında kendine yer bulabilmeyi hedef olarak belirlemiş durumda.

Peki, bir Japon firmasına ait olan ve popüler tarayıcılara kafa tutan Sleipnir isimli bu tarayıcı ne gibi özelliklere sahip? Sleipnir’in en önemli özelliklerinin başında ziyaret edilen her site için Trident ya da Gecko motorları arasında seçim yapılabilme olanağı geliyor. Trident, Microsoft tarafından geliştirilirken ve Internet Explorer ile kullanılırken, Gecko ise Mozilla Firefox’ta kullanılıyor.

Sleipnir ne vaadediyor?
Büyük resmi görmek için tıklayınSleipnir’in ayar penceresi böyle görünüyor. Tıklayın…
Web tarayıcısını değiştiren herhangi birisi, bazı sitelerin farklı göründüğünü ve kullanımda olan tarayıcıya göre farklı işleve sahip olduğunu kolaylıkla görebilir. Kullanıcılar, Trident ve Gecko arasında seçim yaparak, sitelerin durumuna göre en uygun olanını kendi seçebiliyor.

Osaka merkezli olan Fenrir, 2005 yılında söz konusu tarayıcıyı geliştirmeye başladı. Tarayıcılarının sadece Japonya’nın sınırlarında kalmasını istemeyen ve dünyaya yayılmak isteyen Fenrir şirketi, tarayıcının İngilizce sürümünü de bir süredir sunuyor.

Fenrir, gelecek birkaç sene içerisinde kullancı sayısını 100 binden 17 milyona çıkarmayı umuyor.

Fenrir’in açıkladığı rapora göre Japonya’da tarayıcı pazarının %9’unu Fenrir elinde bulunduruyor; ancak Fenrir dışında bir başka bağımsız veri olmadığından bu sonuçlara şüpheyle de yaklaşılabilir.

Download: Sleipnir 2.7

Loading