TC Kimlik Numaraları Hakkında

İçişleri Bakanlığı, numaraların hiçbir bilgi içermediğini vurgulayarak, “matematiksel algoritma mantığı içerisinde üretilmiştir. Son rakam bütün Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarında çifttir” açıklamasını yaptı.

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, kimlik numaralarıyla ilgili kimi soru işaretlerine değinip, vatandaşlık kimlik numaralarının hangi standartlara göre verildiğini sormuştu. Erçelebi, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimlik numaralarının son hanesi neden çift sayı ile bitmektedir?

Sonu tek sayı ile biten vatandaşlık numaraları neden verilmemiştir?

Bugüne kadar verilmeyen sonu tek sayı ile biten vatandaşlık numaraları kimlere verilecektir?” sorularını yöneltmişti.

Bu konuyla ilgili yanıt ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. İçişleri Bakanlığı’dan yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası 11 rakamdan oluşmaktadır. Son iki rakam ise sağlama alanıdır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları hiçbir bilgi içermeyen, matematiksel algoritma mantığı içerisinde üretilmiştir” denildi.

Son rakamın bütün Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları’nda çift olduğunun ifade edildiği açıklamada, bu sistemde son rakamı tek olan kimlik numarası olmadığı da kaydedildi.

Loading