TRAFİKTEN ELEKTRİK ELDE EDİLİR Mİ?

Akaryakıt ile çalışıp hava kirliliğine sebep olan motorlu kara taşıtlarının elektrik üretebileceğini hiç düşündünüz mü? Terry Kenney düşünmüş ve sekiz yıllık bir çalışmanın sonucunda bunu başarmış. “Dragon Power Station” adını verdiği sistemi ABD’de kullanılmaya başlanmış bile. Her gün 2500 kamyonun geçtiği, California Oakland Liman Yolu’na yerleştirilen mekanizma, Günde 500 – 7000 kw/s arası, 1750 evin ihtiyacı karşılayacak kadar elektrik üretiyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor: Hidrolik tanklar asfalt içine gömülüyor. Üzerlerinden geçen araçların oluşturduğu basınç, pompalama hareketi ile sisteme bağlı olan kinetik enerji jeneratörünü çalıştırıyor ve elektrik üretimini gerçekleştiriyor.

Benzer sistemler hızla gelişerek yaygınlaşıyor. Hafif araçların geçtiği yollar için sistemin “Güneş enerjisi takviyeli” modeli de kullanılmaya başlanmış. Japonlarda, kinetik enerji jeneratörü ile tren istasyonu turnikelerinden elektrik elde etmişlerdi. Sizce benzer sistemler İstanbul Boğaziçi Köprü Girişlerine kurulabilir mi?

Loading