Türkiye, Uzay Haftası’nda dünya birincisi oldu

Türksat A.Ş’nin Türkiye adına yürüttüğü 4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası’nın 2007 kutlama etkinlikleri, fiili katılım kategorisinde dünya birincisi oldu.

Türksat A.Ş’nin açıklamasına göre, “Dünya Uzay Haftası Türkiye Buluşması 2007” adıyla yürütülen ve Türkiye’de de 64 merkezde organize edilen etkinliğe ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) raporu yayımlandı.

Türkiye ve Türkiye’deki Türksat A.Ş’nin kutlama etkinliklerine 21 sayfası ayrılan 132 sayfalık rapora göre Türkiye, en fazla etkinlik organize eden ikinci ülke oldu.

Fiili katılım kategorisinde dünya birincisi olan Türksat’ın etkinlikleri, medyada yer bulma kriterine göre de dünya dördüncüsü oldu.

Böylece Türkiye, BM nezdinde Dünya Uzay Haftası resmi sponsorluğunu üstlenen 13 kurumdan biri olmayı başardı.

Açıklamada, “Dünya Uzay Haftası” etkinlikleri çerçevesinde 1947yılında Sputnik ile başlayan uzay serüveninin 2007 yılında “Uzay’da 50’nci Yıl” teması ile kutlandığı hatırlatıldı ve ilk kez ulusal boyutta değerlendirilen ve Türksat tarafından koordine edilen çalışmalarla Türkiye’nin, dünya gündeminde önemli bir yere sahip olduğu vurgulandı.

“Dünya Uzay Haftası 2007 Türkiye Buluşması” ile ilgili ayrıntılı bilgiye “www.uzayhaftasi.org“, BM’nin etkinliklere ilişkin dünya raporuna “http://www.worldspaceweek.org/08-53157_Ebook.pdf” adresinden ulaşılabileceği bildirildi.

Loading