Twitter’in faydalari

Twitter’in faydalari

Twitter belki de son günlerin en iyi uygulamalarından bir tanesi. O kadar tutulmaya başladı ki artık insanlar Twitter sayesinde hapisten bile kurtulabiliyor.

Ne demek istediğimi anlatmak için önce size Twitter’in ne olduğunu anlatmam lazım. Twitter’i mini blog olarak tanımlayabiliriz. Twitter sayesinde 140 karakteri geçmemek koşuluyla günün her anı bir şeyler yazabiliyorsunuz. 140 karakter sizi sınırlayabilir fakat Twitter’i cep telefonundan kullanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey cep telefonunuzun numarasını sistemde tanıtmak. Cep telefonundan Twitter’ın telefon numarasına gönderdiğiniz her mesaj anında Twitter mini blogunda yayınlanıyor. Ve eğer sizin bloga üye olmuş kişiler varsa onlar bu güncellemeleri cep, internet, rss, email anında alabiliyorlar.

Pekala teknik olarak böyle özelliklere sahip olan Twitter’in güncel hayatta kullanım alanları ne olabilir? Diyelim ki bir davete katiliyorsunuz ve trafikte takıldınız. Hemen Twitter blogunuza durumu belirten mesaj atıyorsunuz. Twitter sayesinde bu o an size üye olan bütün arkadaşlarınıza gidiyor.

Şimdi bunu deyince başlangıçta bahsettiğim hapisten kurtulma olayına geri dönelim. Mısır’da hükümeti protesto eden bir Amerikalı gösteri esnasında tutuklanıyor ve o arada hemen cep telefonunda “Arrested” diye bir mesaj gönderiyor. Anında ailesi dahil bütün arkadaşlarına bu bilgi gitmiş oluyor. Hemen ailesi devreye giriyor ve çocuğu kurtarıyor. O da bir sonraki mesajını Twitter’a yollamayı ihmal etmiyor : “Özgürüm”. Haberin detayları şurada.

Ben bundan birkaç ay önce durumla ilgili Turkcell’e mesaj atıp kendilerinden bu servisi tanıtmalarını ya da -asıl amacım bu aslında- Twitter’a gönderilen mesajlarda indirim yapmalarını rica ettim. Maalesef pek bir cevap veren olmadı. Ahh, ahh, halbuki KampusCELL’li gençler ne kadar sevecek bu uygulamayı?

Gerçi daha sonra bu uygulama neden desteklenmiyor diye kafamda senaryolar üretirken Turkcell’in bu konuyla ilgili bir çok partnerinin iş sağladığını gördüm. Burada gördüğüm gibi bu tür servisler sunan şirketler mantar gibi çoğaldı. Herhalde, Turkcell partnerlerinin ekmeğini almak istemiyor. Gelin görün ki diğer servisler hem pahalı (her aldığım mesaj için para ödemek mi?!) hem de Twitter gibi çok daha entegre değil.

Loading