Ücretsiz görüntülü telefon geliyor

Ücretsiz görüntülü telefon geliyor

Görüntülü telefonları hep filmlerde gördük. Ancak Türk Telekom bu uygulamaya başlıyor. Hem de telefonlar ücretsiz…

Türk Telekom görüntülü telefon uygulamasına başlıyor. Bugünden itibaren reklamları başlayacak olan görüntülü telefonun cihazı da ücretsiz olacak. Sabit aylık 40 YTL’ye konuşulacak olan telefondan yararlanmak için ADSL hattı şart…

Cep telefonlarıyla rekabette geri kalmak istemeyen sabit hat şirketleri, örneğin Türkiye’de Türk Telekom, evdeki telefon cihazını dönüştürmeye yöneliyor.

TÜRK TELEKOM GÖRÜNTÜLÜ TELEFON UYGULAMASINA BAŞLIYOR

Nitekim bilim kurgu filmlerinin demirbaşı ‘görüntülü telefon’ da işte böyle bir ürün. Türk Telekom’la Türkiye’de görüntülü telefon servisine bugünlerde başlıyor. Türk Telekom, bugünden itibaren reklamlarla yeni bir kampanya başlatıyor, aboneler görüntülü telefonlarını TT bayilerinden alacak ve artık görüşmelerini yeni cihazlarıyla yapabilecek.

AYDA 40 YTL’DEN UCUZA GÖRÜNTÜLÜ TELEFON

Gazeteport’un haberine göre; Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada bu hizmeti alan abonelere görüntülü telefon cihazlarını aboneye ücretsiz vereceklerini söyledi. Demircan, Telekomünikasyon Kurumu’ndan onay aldıklarını ancak imzalı yazıyı beklediklerini söyledi. Onayın ardından başlayacak kampanyayla, konuşma ücreti yerine ise sadece aylık 40 YTL’den düşük bir sabit tarife alacaklarını söyledi. Demircan şöyle devam etti: “Kampanya boyunca alınan cihazları biz temin edeceğiz, bunun için aboneler ek bir para ödemeyecek. Ancak şirketle en az 24 aylık sözleşme imzalanması gerekiyor. Cihazlar Nortel marka, tabii kullanıcılar isterlerse kendi satın aldıkları cihazları da kullanabilirler.”

YAKINDA ÇOK MODA OLACAK

Demircan, yakın zamanda görüntülü telefonun ‘çok moda’ olacağını belirterek, “Bu telefonlar Türkiye’de başarılı olur diye düşünüyoruz. Çünkü biz jestlerle, mimiklerle konuşmayı seviyoruz. Teknoloji marketleri de artık raflarına yeni bir ürün tipi koyacaklar. Kullanıcılar kendi cihazlarını seçebilecek” dedi. Demircan’a göre, Türkiyeli kullanıcıların kültürel eğilimleri konuşma sürelerini artıracak.

ARGE’Sİ TÜRKİYE’DEN

Görüntülü telefon alan aboneler, aynı telefon numaralarını kullanacak, ancak bunun için ADSL hattına sahip olmaları gerekiyor. Zira, görüntülü telefonun verisi, ADSL hatları üzerinden aktarılıyor. Demircan, ADSL hatlarından zaten belli bir miktar veri yükü aktarımı için gerekli altyapı olduğunu, görüntülü telefonunda bu altyapıları kullanıcağını söyledi.

Türk Telekom Pazarlama Müdürü Erem Demircan ayrıca görüntülü telefon servisinin Türkiye’de geliştirildiğini de belirterek şunları söyledi: “Bu teknoloji 2007 yılında TT bünyesine katılan Argela tarafında geliştirildi. Bu IP bulutundaki veriyi sabit hatların anlayacağı şekle dönüştürüyor. Şirket satınalımından sonra Argela bütünüyla bu ‘convergence’ konusuna odaklanmıştı. Kısaca bu ArGe’si Türkiye’de yapılmış bir ürün oldu.”

CEP TELEFONLARI 3G İHALESİNİ BEKLİYOR

Bu bağlamda iptal edilen 3G ihalesinin Türk Telekom’a zaman kazandırdığını vurgulamak gerek. Turkcell yetkilileri de 3G hatları üzerinden görüntülü konuşma imkanı sunacaklarını söylemişti. Ancak TT’nin görüntülü telefonunun bir avantajı var, ekran büyüklüğü. Zira, cep telefonunun ekranı belli. Ancak Demircan’ın verdiği bilgiye göre, görüntülü telefonlar, bilgisayara veya projeksiyona bağlanabilecek ve görüntü dev ekrana yansıtılacak.

Loading