Virtual BOX Nasıl Kurulur?


Arkadaşlar Virtual Box’ı bilenler bilir ama ben bilmeyenler için açıklayayım. Bu program işletim sistemi içinde sanal bir makina oluşturarak 1 veya daha fazla işletim sistemi kurmaya yarayan, sistem içinde sanal bir sistem oluşturan bir program. VMWare programını duymayan yoktur. Buda onun gibi ama bir güzelliği var program bedava…. buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Kısaca program bu şekilde şimdi size kurulumunu ve minimum sistem gereksinimlerini anlatacağım. Öncelikle programın çalışması için en az P4 veya AMD3000’den düşük bir işlemci kullanmayın Tabı bu benım şahsi görüşüm. Ram olarak en az 1Gb ram olmalı ki rahat olmasa bile birseyler yapabılesiniz. Bende 2GB ram oldugundan ben 1GB feda ettim. HDD olarak programın sanal işletim sistemlerine en az 4-5 GB boş alan olmalı. Bu söyledigim rakamlar minimumdur.Daha aşağısını hiç denemeyin bence sistem kasılabilir.

Ekran kartınınz yüksek bir model ise ve sanal makinada oyun oynamayacaksanız ekran kartından ayıracağınız ram mıktarı 64MB olursa rahatlıkla yetiyor. Ses kartı, Network, USB birimleri ve uzaktan yönetim birimleri tek tıklama ile aktıf hale gelebiliyor (ki bu çok güzel bir olay, diğer sanallaştırma programlarında bazı ayarlar çok zor).

Gelelim kuruluma…Normal şekilde karşımıza dosyaların kopyalandıgını gosteren ekranla başlıyoruz.

Kurulumu çok basit asıl olay bundan sonar başlıyor.

Karşımıza ufak bir arayuz cıkıyor.Bu arayuzde bütün ayarlama ve yenı system kurma olayını burdan yönetiyoruz.. Tabi şu anda ben hiçbir sey yuklemedım.

NEW Diyerek yeni işletim sistemimiz için gerekli ayarları yapmaya başlıyoruz.

Şimdi sanal disk nasıl açılır, nasıl RAM’den sanal programa aktarma yaparız onları anlatacağım.
Gördüğünüz gibi NEW diyerek bastıktan sonra bir uyarı ve ondan sonrada bu ekran karşınıza geliyor.
Burada adınızı yazın ve kurmak istediğiniz işletim sistemini seçin. Linux, freedos, DOS, Windows’un herturlu işletim sistemini bus anal makina içine kurabilirsiniz.Yanlız şöyle bir durum var. İşletim sisteminin CD’si elinizde olmalı.. Mesela Ben Pardus’un Cracal Cracal sürümünü kurdum. Neyse adınızı ve hangi işletim sistemini kurmak istediğinizi belirledikten sonra sıra geldi RAM ayarına. Burdakı ekranda makinanızdan ne kadarını sanal işletim sistemine yönlendireceğinizi ayarlıyorsunuz.
Bende 2GB oldugu ıcın 512’sini çok rahatlıkla verebildim.Unutmayın ne kadar çok RAM’iniz varsa o kadar rahat çalışırsınız. Çünkü arkada Windows çalışıyor onu da unutmayın…

Bundan sonra eğer daha önceden bu prograı kullanıp sanal HDD açtıysanız onu kullanabılırsınız ama yeni kurulum yaptıgımızdan dolayı NEW diyoruz ve bu pencereyi bu şekilde geçiyoruz.
Burda yeni bir HDD oluşturulacağını söyleyen bir pencere açılıyor biz bu pencereyi de NEXT diyerek geçiyoruz. Daha sonra karsımıza HDD nasıl ayarlayacağımızı gösteren bir seçenek çıkıyor. Burda iki seçenek var
1- Dynamically expanding image: Bu şeçenekte belirleyeceğiniz HDD dinamik bir şekilde kullanılmayan bölümleri eski hdd’e katıyor yani dokunmuyor ama biz ne kadar program yüklersek HDD belirlediğimiz oranda genişliyor.
2- Fixed size image: Burda da HDD belirlediğimiz oran sabit bir şekilde kalıyor.Yani normal HDD kullanır gıbı ayırdıgımız bölümü kullanabiliyoruz.
Eğer sisteminizde iki HDD varsa açacağınız bölümü ikinci HDD açmanız sizing faydanıza olacaktır. Böylece tek HDD üzerinden çalışan Windows ve kuracağınız yeni işletim sistemi HDD üzerinde darboğaz yapmadan rahatça çalışabilir. Buda benim önerim tabiki..
Bundan sonra sanal HDD’e isim vermeye ve ne kadar bölüm oluşturacağınızı belirlemeye geldi. Bende 3 HDD olduğu için çok rahatım tabi..
Ben 50GB ayırdım tabı bu sayı biraz fazla olabilir siz HDD kapasitesine gore bir sayı belirleyebilirsiniz. Gördügünüz gibi açtıgımız sanal HDD image olarak görüyorsunuz. İlerde bu sanal HDD bölmek, ikinci HDD açmak veya miktarını düşürmek sizin elinizde. Onu da bu pencerede yapabiliyoruz.
Gördüğünüz gibi açtığımız sanal hdd eklemek ve oluşturduğumuz HDD silmek elimizde. Mesela ben linux kurdum ve HDD biçimini EX3 biçimine çevirdiği için normal kurulum yapsaydım komple HDD’I ex3’e çevirecekti.Ondan sonra XP kurmak istediğimde sürünecektim. Ama bu programda böyle derdiniz yok. Sonuç olarak ne kadar ram ayırdığımı, HDD nerde kaçGB olarak sanallaştırldığını gösteren ekrana geliyoruz. Burda da FINISH diyerek olayı bitiriyoruz.

Böyle bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Burda sanal işletim sistemini daha kurmadık ama sanal makinamız hazır. Burdaki ayarlara SETTING ve sağdaki pencerede tek tıkla ulaşabiliyoruz…
.

Bundan sonra START diyerek makinamızı çalıştırıyoruz. İstersek ISO dosyaı mount ederek veya DVD veya CDROM’unuzu göstererek işletim sistemini rahatlıkla yükleyebilirsiniz.
START dediğnizde karşınıza böyle bir ekran çıkacak ve yeni işletim sistemini nerden yüklemeniz gerektiğiniz belirleyeceğiniz ekran çıkacak.
Bu ekranı NEXT diyerek geçelim. Daha sonra DVD-CDROM’u veya varsa ISO dosyasını seçeceğiniz kısma geliyor. Burda HOST DRIVE seçeneği elinizdeki CD’yi kullanmak için, IMAGE FILE ise ISO dosyasını kullanmak için kullanabilirsiniz. .

Daha sonra bir bilgi ekranı gelecek ve bunu FINISH dıyerek sonlandırın. Bundan sonrası için aynı bir system kullanıyor gibi devam edebilirsiniz.

Bundan sonra işletim sistemini kurmaya geldi

Alıntı:http://www.chip.com.tr/forum/Virtual-Box-Nedir-Nasil-Kullanilir-Resimli_t37851.html

Loading