Windows 7 7600 64 Bit işletim sistemi ve Registry kayıt Karmaşası

Sonunda isteğim oldu ve 64 bit işletim sistemini hemde TÜRKÇE olarak Intel i7 çekirdekli bilgisayarımda 6 Gb ram ile tam performans kullanmaya başladım 🙂

Sistemi kurduğumda her zamanki gibi aygıt yöneticimi açtım ve sağolsun sistem kurulurken tüm sürücülerimi kendisi bulup yüklediğini gördüm, normal şartlarda bu işi yerine getirebilmek için biraz zaman harcamak gerekiyordu, ama o işten de kurtulmuş oldum.

Daha sonra hemen antivirüsümü kurdum, eh malum onun içinde 64 bit gerekiyormuş… bulmak pek zaman almadı ama Nod32 3.0.659 sürümü Windows 7 ile uyumsuzluğum var dese de ben o ifadeyi pas geçtim.

Ardından yılların emektarı Visual Basic 6 kurdum. Kurulumunda bir takım sıkıntılar yaşandı ama onları da SETUP.exe dosyasını Uyumluluk modunda XP PRO Sp3 uygun olarak çalıştır diyerek aştım.

Ardından “Merhaba Dünya” programımı yazmak istediğimde gördüm ki; VB6 yeni ekran düzeninde takılarak çalışıyor hemen VB6.exe nin uyumluluk modunu Xp Pro Sp3 olarak değiştirip görüntü ayarlarından da aşağıdaki ayarları yaptım.

Artık Visual Basic 6 programım da sorunsuz olarak çalışıyordu.

Sistemi DC üzerine dahil etmeyi denedim, hiç sorun çıkartmadan dahil oldu, kuralları yerine getirdi.

Son olarak da Ağ üzerinden kullandığımız özel yazılımı kurmayı denedim ama o da ne? program registry üzerinden okuması gereken kayıtları göremiyordu.

Biraz araştırdıktan sonra 64 bitlik Windows 7 nin 32 ve 64 bitlik yazılımlar için 2 ayrı yerde kayıt tuttuğunu gördüm. Buna göre yazılımımızın registry tanımlarını yaptım ve program çalıştı.

Eğer sizlerde registry kayıtlarında sorun yaşarsanız HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\ altına alacağınız anahtarları HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\ altına yazın bu şekilde programlarınız sorunsuz olarak çalışacaktır.

Loading