Windows 7 üzerinde Sanal Disk Nasıl Yaratılır?

Daha önceden hiç ihtiyacınız oldu mu? bilmiyorum ancak Windows 7 üzerinde sanal disk oluşturabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Birçok kullanıcı bu tür bir çalışma için 3. parti yazılım kullanmayı tercih etse de bu işi Windows 7 üzerinde çok rahat bir şekilde yapabilir. Bunun için yapılması gerekenler:

1) Bilgisayarım simgesine sağ klik YÖNET menüsüne geçilir.

) Yönetim Ekranında DİSK YÖNETİM alanına girilerek EYLEM menüsünden Sanal Disk Oluştur (SSD Oluştur) ekranına geçilir.

3) Sanal Disk Oluştur ve Ekle ekranında sanal disk dosyamızın (vhd) bulunacağı klasör seçilir ve disk boyutu belirtilir. Sanal disk biçimi alanından da DİNAMİK OLARAK GENİŞLEYEN seçilir. Bu seçim ile diskin içersine eklenen dosyaların boyutlarına göre disk kapasitesinin otomatik olarak artması sağlanır.

4) Sanal disk oluşturulduktan sonra sisteme eklenen disk başlatma işlemi gerçekleştirilir.

5) Disk başlatma işleminde MBR seçilir ve TAMAM butonuna basılır.

6) Başlatılan disk üzerinde artık Yeni Basit Birim oluşturulma zamanı gelmiştir. Bu aşamada isterseniz oluşturulan diski çoklu bölümlere de ayırabilirsiniz.

7) Yeni Basit birim sihirbazında İLERİ butonuna basılarak işleme başlanır.

8) Artık sürücümüz kullanıma hazır durumdadır.

İyi ama bütün bu işlemleri yaptınız sistemi kapatıp açtınız “aaa o da ne !” az önce oluşturduğumuz sanal sürücü yok olmuş!

Evet bu işlemin böyle bir handikapı var. Ama buna da çözümümüz hazır.

1) Öncelikle notepad.exe programını açarak aşağıdaki kodu yazınız

@echo off
SET TEMPFILE="%TEMP%\%RANDOM%.TXT"
echo SELECT VDISK FILE=g:\sanaldisk\sekercioglu.vhd >%TEMPFILE%
echo ATTACH VDISK>>%TEMPFILE%
DISKPART /s %TEMPFILE%
del %TEMPFILE%

 

burada önemli olan g:\sanaldisk\sekercioglu.vhd olarak belirttiğim sanal disk dosya yolunun sizin sisteminizdeki sanal disk dosya yolunuza uygun olmasıdır. Bu dosyayı ben c:\sanaldisk_sekercioglu.bat olarak  C:\ sürücüme kaydettim.

2) Sonraki aşamada ise bu bat dosyamızın sistemin her açılışında otomatik olarak çalışması için registry kaydının yapılması gerekiyor.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]
"SanalDisk"="C:\\sanaldisk_sekercioglu.bat"

 

kodunu run.reg olarak kaydedin ve çalıştırın. Çalıştırdığınızda Kayıt Defteri Düzenleyicisi size uyarı verecektir. Bu pencereye EVET diyerek devam edebilirsiniz.

Artık SANAL DİSK SÜRÜCÜNÜZÜ rahatlıkla kullanabilirsiniz. İsterseniz Windows 7 Essential veya Ultimate kullanıyorsanız bu sürücüde BITLOCKER ile şifreleme de yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

Loading