Yeni TL simgesi ve CALIBRI Fontu

Merkez Bankası tarafından bir süre önce www.tcmb.gov.tr adresi üzerinde kullanıma sunulan Yeni TL simgeli AbakuTLSymSans-Regular fontu kullanıcılara kolaylık sağladığı kadar işlemlerini de zorlaştırıyordu.

Çünkü yazı yazarken şayet kullanıcı MS Office 2007 ve üzeri bir yazılım kullanıyorsa genel olarak CALIBRI fontu kullanıyor ve bu fontu kullandığı için de her seferinde ilgili simge karakterini ekledikten sonra o simgeyi seçerek fontunu AbakuTLSymSans-Regular olarak değiştiriyordu. Bu işlem de haliyle yazım süresini uzatıyordu.

Bu sorunu çözebilmek için CALIBRI fontunun içeriğindeki düzenlemeler yapılarak yeni tl simgesi ALTGR+T tuş bileşimine aktarıldı.

Bu fontu sisteminizde kullanabilmek için;
www.sekercioglu.eu/files/YeniTL_CalibriFont_bysekercioglu.rar adresindeki dosyayı sisteminize indirin ve rar paketinden çıkartın.

1) Çıkartmış olduğunuz dosyalara sağ klik yaparak YÜKLE deyin

 

 

 

2) Yükle dedikten sonra gelen ekranda “Calibri” yazı tipi zaten yüklü. Değiştirmek istiyor musunuz? sorusuna evet diyerek fontu sisteminiz üzerinde güncelleyin.

 

 

 

 

bu işlemleri tamamladıktan sonra artık sisteminizde yeni TL simgeli Calibri fontunuzu kullanabilirsiniz.

Eğer tüm bu yönergeleri yerine getirdiğiniz halde Word programında kısayol ALTGR+T yaptığınızda TL simgesi yerine TM (TradeMark) sembolü alıyorsanız. O zaman aşağıdaki işlemleri de yapmanızda fayda var.

1) Word programınızda EKLE menüsünden Simge bölümüne giderek TÜM Simgeler ekranına geçiş yapın

 

 

 

 

 

 

2) Tüm simgeler ekranında Yazı Tipi seçim kutusundan CALIBRI fontunu seçin ve alt kısımda gelen karakterlerden Yeni TL simgesini seçerek Kısayol Tuşu butonuna basın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Klavye Özelleştir ekranında simge: olarak Yeni TL sembolünü gördüğünüzde Yeni Kısayol tuşuna basın yazan metin alanına girerek Ctrl+Alt+T tuş birleşimine basın. Bu tuş birleşimine bastığınızda Ctrl+Alt+T bilgisi Geçerli Tuşlar metin alanına yerleşecektir. Bu işlemden sonra ATA tuşuna basın ve açık olan iletişim kutularını kapatarak Word ekranına dönün.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) Artık AltGr+T tuş bileşimi ile yeni TL simgenizi rahatça kullanabilirsiniz.

 

Bu işlem sürecinde bilmeden de olsa calibri fontunun telif hakkını (varsa) ihlal ettiysem kimse kusura bakmasın maksat ticari kaygı gözetmeksizin vatandaşa faydalı olmaktı 🙂

Loading