Intel’in yeni nesil CPU’ları çıkmak üzere. Senelerdir Nehalem kod adı altında tanınan işlemciler resmi adları olan Core i7’ye kavuştular. Sizlere bu yeni işlemcilerden neler bekleyebileceğinizi söyleyeceğiz.

Intel çift çekirdekli işlemci devrini kapatıyor. Core 2 Duo yakında eski modeller arasında girecek ve dört çekirdekli işlemciler standart hale gelecek. Güncel Penryn işlemcilerle ima edilmek istenen Core i7 ile artık kendini belli ediyor: Intel, Nehalem teknolojisini baz alan çift çekirdekli işlemciler üretmeyecek.

Core i7 daha fazlasını yapabilecek: Intel ilk kez AMD ile aynı hamleyi yapıyor; en azından söz konusu bellek denetleyicisi olunca. Intel bellek denetleyicisini senelerdir anakart üreticilerine devretmiş olsa da artık doğrudan işlemcileriyle bütünleştirmeyi tercih ediyor. Ayrıca Core i7 temelli anakartlarda sadece DDR3 bellek desteği sunacak. Dolayısıyla alacağınız belleklerin DDR3 olması mecburi olacak. Böylece DDR2’nin ölüm fermanı verilmiş oldu.

Yeni modeller ve özellikler
Intel Core i7: Daha önceki ismi Nehalem’di.Intel, Core i7 serisini üç model ile başlatıyor. Her zaman olduğu gibi ilk önce üst seviye segmentine hizmet ediliyor. Üst seviye modeller yayımlandıktan sonra orta ve giriş seviyesi modeller gelecek. Bu üç işlemci i7-920, i7-940 ve i7-965 Extreme Edition adlarını taşıyacak. En son ismi geçen model yeni neslin amiral gemisi olacak ve 3,2 GHz saat hızının yanında kilitsiz çarpan sayesinde overclock edilmeye daha elverişli olacak. Diğer dört çekirdekli işlemciler 2,93 GHz (i7-940) ve 2,66 GHz (i7-920) saat hızında çalışıyor.

İşlemcilerdeki yenilikler arasında Power Control Unit (PCU) adındaki yardımcı-işlemci birimi var. Bu birim işlemcinin enerji tüketimini denetliyor. Bu sayede yüke göre her zaman minimum güç tüketimi sağlanacak. Core i7’nin farklı modelleri üç adet önbellek (cache) ile donatıldı. L1 önbelleği çekirdek başına 64 KB; L2 önbelleği 256 KB, L3 önbelleği 8 MB olacak ve tüm çekirdekler tarafından paylaşılacak. Intel maksimum güç tüketimini (UDP) 130 vat olarak gösteriyor. İşlemciler 45-nm tekniğine göre üretilecek.

Uygun anakart yonga-seti
Asus P6T Deluxe: X58 anakart örneği.Nehalem işlemciler ile Intel yeni bir sokete geçiş yapıyor: Soket B. Bunun sonucu olarak yeni CPU’lar Soket 775’i kullanan güncel anakart modellerine uymuyor. Yeni işlemciler için özel olarak hazırlanmış ilk yonga setinin kod adı Tylersburg, gerçek adı ise X58. Intel bellek denetleyicisini işlemcinin içine yerleştirdiği için yonga setinin kendine has denetleyicisi yok. Sadece bu durum, diğer Intel işlemcileri yeni yonga seti ile donatılmış anakartlarda çalıştırmayı engellemeye yetiyor.

HyperTransport’a rakip olacak olan QuickPath-Interface (QPI), geleneksel Front Side Bus (FSB) kavramını ortadan kaldırıyor. Eski FSB’nin aksine QPI aynı anda en az iki kat daha fazla veri aktarımı yapabiliyor. Özellikle birden çok soketi olan anakartlarda iki işlemci iki QPI üzerinden birbirine bağlanabiliyor. Eğer sadece tek bir Core-i7 modeli kullanılırsa ikinci QPI kullanılmıyor. Bu durum özellikle sunucu platformlarına belirgin derecede yüksek bir performans avantajı sağlayacak.

Bunların dışında Nvidia, X58 yonga setine has SLI tanımlamalarını açıkladı. Şimdiye kadar iki Nvidia ekran kartı sadece Nforce yonga setli anakartlarda SLI üzerinden birbirine bağlanabiliyordu. Buna karşın AMD, Intel yonga setleri için çoktandır Crossfire desteği sunuyor.

Loading