Baz istasyonu mu yoksa cep telefonları mı daha tehlikeli?

Baz istasyonuna değil, cep telefonuna dikkat!

Uzmanlara göre, hacimleri küçülen, şiddetleri düşen baz istasyonları eskisi kadar büyük tehlike oluşturmuyor.Ancak cep telefonuyla saatlerce süren konuşmalar sağlık için daha büyük tehdit.İşte bu konudaki uyarılar.

İletişimi kolaylaştırdı, hayatı hızlandırdı.

Cep telefonları ve elbette baz istasyonları 14 yıldır gündelik hayatın içinde…

Prof. Dr. Tunaya Kalkan, “Baz istasyonları eskiden makroseller vardı, büyüktü. Sonra mikroseller geldi. Sonra pikoseller geldi, gitgide ufaldı. Bunların şiddetleri de azaldı. Dolayısıyla insanları ışınlama değerleri düştüğünden artık etkili olmadığını düşünme noktasına getirdi bizi.” diye konuşuyor.

Baz istasyonu korkusunun gereksiz olduğunu da vurgulayan Profesör Doktor Kalkan, asıl tehlikenin baz istasyonundan uzaklaştıkça başladığına dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Kalkan “Eğer cep telefonu baz istasyonuna ulaşamazsa kendi iç elektronik devresinin şiddetini yükseltir. Yükselttiği zaman biz o sırada bunu kafamıza dayıyor olacağız” diyor.

Bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, uzun süre cep telefonuyla konuşmak vücut sıcaklığını artırıyor, insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Prof. Dr. Tunaya Kalkan, dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle özetliyor:

“Nedir doğru kullanma yolu, aşırı haberleşiyorsanız, günde saatlere varan konuşmalara neden oluyorsanız, kulaklık kullanın. Vücudunuza yapışık kullanmayın, cebinizde yan cebinizde, masanızda durmasında yarar var. Kısaca cep telefonu kullanmanın da usülü ve adabı var.”

Loading