Dijital Sertifikalar Nasıl Çalışır?

Dijital Sertifika, bir kişi veya kuruluşu bir anonim anahtara bağlar. Bu bağlama işlemini GlobalSign güvenli ve tarafsız bir üçüncü taraf olarak sertifikalar.
Dijital Sertifikalar, anonim ve özel anahtar çiftlerini kullanan “Anonim Anahtar Kriptografisini” temel almaktadır.
Özel anahtar sadece sahibi tarafından bilinir ve dijital bir imza yaratmakta kullanılır. Bu anahtar kullanıcı tarafından devamlı olarak gizli tutulmalıdır. Anonim anahtar ise herkes tarafından bilinir ve dijital imzanın onaylanmasında kullanılır. Gerçekten de, bir dijital imzayı onayladığınızda, mesajı imzalayanın kimliğini de bilmek istersiniz.
Anonim ve özel anahtar çiftinin herhangi bir kimlikle doğal bir bağı olmayıp sadece basit bir çift sayıdan oluşurlar. Bu bağ, anonim anahtarı bir kimliğe bağlayan Dijital Sertifika ile sağlanır.
Dijital Sertifika ile kisiler, verilen bir anahtarı kullanma hakkına sahip olduklarını kanıtlayabilir ve diger insanlarin bir başkasıymış gibi davranmalarını engelleyebilirler. Şifreleme ile beraber Dijital Sertifikalar, ticari bir iliskiye giren bütün tarafların kimliğini tanımlayarak, cok daha kapsamlı güvenlik çözümleri sunar.

Loading