Facebook Kapatılıyor mu?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Ar-Ge ve yerli ürün kullanımı konusunda Alcatel, Cisco, Ericsson, Motorola, Siemens gibi dünya markası olmuş tedarikçilerin de büyük işletmecilerin hassasiyetine katılmalarının zamanının geldiğini belirterek, ”Ekosistemlerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin bilgi ve ürünlerini kendi adlarını kullanarak dünyada pazarladıkları takdirde, hem bu firmalar hem kendileri hemTürkiyekazanacak” dedi.

Acarer, ”Bilişim Zirvesi’10”un açılış töreninde yaptığı konuşmada, sektörde her geçen gün yeni olanaklar sunabilecek teknolojik gelişmelerin ortaya çıktığını, Ar-Ge faaliyetleri ve Ar-Ge elemanı yetiştirmede önemli düzenlemelerin yapıldığını ifade etti. Bugün gelinen noktada bu konunun artık Türkiye’de ortak bir konsensüs noktası haline geldiğini bildiren Acarer, ilgili kuruluşların tepe yöneticilerinin, bu şartları azami ölçüde yerine getirmek için çok kararlı olduklarını kaydetti.

Türkiye’de Ar-Ge elemanı çalıştırma, yazılım ve donanımda yerli ürün kullanmanın asıl faydalarının 5-10 sene sonra görüleceğini belirten Acarer, şöyle devam etti:

”İnanıyorum ki bundan böyle acil muhabere sistemi gibi ulusal çapta yapılacak ihalelerde, makul ölçüde olmak üzere yerli üretim ve Ar-Ge koşulları hep olacak. Sektördeki küçük ve orta ölçekli firmalar, bundan sonra yapılacak bu tür ihalelerden hep kazançlı çıkacaktır. Acil muhabere Türkiye’de gerekli, ancak Türkiye’de farklı kuruluşlar kendi altyapılarına sahip olmak istiyorlar. Bunun iki sakıncası var. Birincisi zaten bunun için tesis edilen bant teknik olarak bütün firmaların ayrı ayrı altyapı kurmaları için elverişli değil. İki, kendi altyapılarını kurmak isteyen 7-8 çok büyük kuruluş var. Ayrı ayrı altyapılar kurulduğunda, bunlar birbirleriyle dahi görüşemeyecek hale gelecekler.”

Acarer, Türkiye’de Ar-Ge ve yerli ürün kullanımının gelişimi konusunda ise şunları kaydetti:

”Ar-Ge ve yerli ürün kullanımı konusunda Türkiye’de büyük işler yapan, bölge ülkelerine doğru açılan ve büyük sermayelere sahip tedarikçilerin, adlarını da vereyim Alcatel, Cisco, Ericsson, Motorola, Siemens ve benzeri dünya markası olmuş tedarikçilerin de büyük işletmecilerimizin bu hassasiyetine katılmalarının zamanı geldi diyorum. Bu tedarikçiler ekosistemlerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin bilgi ve ürünlerini kendi adlarını kullanarak dünyada pazarladıkları takdirde hem bu firmalar hem kendileri hem Türkiye kazanacak. Bunlar sayesinde küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz kendi ürünlerini çok daha rahat ve güzel koşullarla pazarlayabilirler.”

-”SEKTÖRDEKİ İVMENİN ÇIĞ ETKİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ…”-

Düzenlemelerin zamanında ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılmaması durumunda ciddi bir kaos ortamı ve haksız rekabetin ortaya çıkacağını, bu nedenle ilgili STK’larla yürüttükleri standardizasyon ve sertifikasyon çalışmalarına büyük önem verdiğini bildiren Acarer, personel belgelendirilmesi konusunda da çok acil düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

Gelecek yılın Mart ayında Hannover’de düzenlenecek Cebit Fuarı’nda Türkiye’nin partner ülke olarak seçildiğini anımsatan Acarer, büyük STK’ların her türlü olanağı zorlayarak bu fuara katılmakta zorlanan küçük ölçekli işletmelere destek olacaklarına inancını dile getirdi.

Acarer, sektördeki ivmenin çığ etkisine dönüştürülebilmesi için önem arz eden unsurları ”bilgi teknolojileri ve iletişim sektöründeki ürünlerin özellikle yazılım ürünlerinin ihracat teşviklerinden yararlanabilmesi için bu ürünlerin hizmet yerine sanayi ürünleri olarak kabul edilmesi, üniversitelerin bünyelerinde bulunan teknoparkları sadece rant amaçlı değil verecekleri bilimsel katkılarla desteklemeleri, savunma sanayii, finans ve sağlık sektörlerinde bilgi teknolojilerine yönelik proje ve ihalelerde, ihale sorumlularının mevcut işletmelerin bu ihale ve projelerde yer almaları için çaba sarf etmeleri” olarak sıraladı.

Türkiye’de 3 mobil operatörün de çok iyi teknik altyapılara sahip olduğunu ve yatırımlarını sürdürdüğünü söyleyen Acarer, bu operatörlerin de haksız yere eleştirilildiklerini savundu.

-İNTERNET SİTELERİNE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ-

Bazıinternetsitelerine erişimin engellenmesi konusuna da değinen BTK Başkanı Tayfun Acarer, internet konusunda Türkiye’de yapılan haberlerin ”kamuoyunu çarpıttığını” belirterek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yürütme organı olarak kendilerinden internet sitelerinin kapatılmaması konusunda ekstra çaba sarf etmelerini istediğini kaydetti.

Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Yürütme organı, kamu görevlileri işleri yürütür, alınan mahkeme kararını yorumlayamaz. Facebook’la ilgili bir risk söz konusu. İnternet Başkanlığındaki arkadaşlarımız mahkeme kararlarına ekstra çaba sarf ederek, Facebook’la sürekli iletişime geçerek, burada Youtube benzeri bir sorunun çıkmamasına azami gayret gösteriyorlar. Ama maalesef yansıyan haberlere baktığımızda ‘BTK, Facebook’u da kapatacak’.

Bu konuda herkesin bu olayın, sorunun özünü çözebilmemiz için sağlıklı değerlendirme yapması lazım. Sorun nereden kaynaklanıyor, önce bunu tespit edeceğiz. Sonra nasıl çözülür ona bakacağız. Eğer ‘Facebook’u da kapatacaklar’ gibi ucuz eleştirilere giderseniz, bu sorun dün Youtube’da vardı, devam ediyor; yarın başka sitelerde de olur.”

-”BİZİM DE BU YENİ DÜNYAYA HAZIRLANMAMIZ LAZIM”-

TurkcellGenel Müdürü Süreyya Ciliv de bilişim sektörünün sunduğu fırsatlara işaret ederek, ”Hangi sektörde performans 18 ayda ikiye katlanır? Bu kadar değişim olunca hem insanlar hem şirketler için, farklılaşmak için çok büyük kaynaklar bulunuyor” dedi.

Bundan 2-3 sene önce dünya ekonomik krize girerken bu tür toplantılara gelindiğinde biraz kuşkulu olunduğunu fakat bugün Türkiye’nin ilk 6 ayda yüzde 10’un üzerindeki büyümeyle diğer ülkelerin gıpta ettiği bir başarı haline geldiğini ve krizden çıkan ilk ülke olarak dikkat çektiğini söyleyen Ciliv, ”Bunun yanında,teknolojidünyası, altyapısı olarak, Türkiye’deki diğer sektörleri etkileyecek, onların farklılaşmasına imkan katacak sektör olarak dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda çok iyi bir yerde olduğumuzu düşünüyorum. Sektörde çok çetin rekabet olduğunu biliyorum, ama bu rekabet ile Türkiye’nin gurur duyacağı bütün sektörlerin değer çıkaracağı bir ortamı oluşturduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

Bugün 5 milyardan fazla insanın cep telefonlarıyla birbirine bağlı olduğunu belirten Ciliv, 3G ile bunun ince bir tel olmaktan çıktığını, çok daha zengin, verilerin hızla aktığı bir döneme geçildiğini kaydetti.

Intel’e göre gelecek dönemde insanların yanı sıra cihazlarda da kullanımla birlikte 50 milyarın üzerinde sim kartın birbiriyle haberleşiyor hale geleceğini ifade eden Ciliv, ”Bizim de bu yeni dünyaya, yeni oyuna hazırlanmamız lazım. Türkiye olarak iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyorum. Turkcell olarak artık abone sayımıza çok az bakıyoruz. Müşterimizi kullanıcı deneyimi açısından maksimum seviyede tutabiliyor muyuz, çözümü müşteriye ulaştırabiliyor muyuz, onlara bakıyoruz” dedi.

-BİLİŞİM ZİRVESİ-

”Oyun Yeniden Başlıyor” temasıyla gerçekleştirilen zirvenin ilk gününde, panel ve sunumların yanı sıra ”Doğa İçin Çal” müzik dinletileri ve Manuel Reina&Bato Tato flamenko dans gösterisi de gerçekleştirildi.

Bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerinden de katılımcıların ağırlandığı zirvede 21. yüzyılın ikinci on yılına ilişkin stratejiler ve öngörüler ele alındı. AA

Loading