Göz göze geldik ama konuşamadık denilen durumlar için: Catoen.com

Catoen.comCatoen isimli henüz alpha aşamasında olan web girişimi arkadaşlık siteleri arasında farklı bir yaklaşımla yer almak için 3 ay önce yayına girmiş. İngilizce ve Türkçe olarak çalışan servisin ben incelediğimde 9282 üyesi bulunuyordu.

Klasik arkadaşlık sitelerinden ayrıştığı noktaya gelecek olursam, Catoen üyelerinin profiller arasında gezerek kendilerine uygun arkadaşı ya da eşi bulmalarını sağlamıyor. Servisin amacı bir iç ya da dış mekanda gördüğünüz kişiyle tekrar buluşabilmenizi sağlamak.

Üyeler sisteme giriş yaptıktan sonra beğendikleri kişiyi gördükleri mekanı ya da yeri belirtiyorlar. Sistemde şu an için Türkiye, Kanada, Amerika ve Şili’ye ait mekanlar listeleniyor. Eğer aradığınız kişiyi bir iç mekanda değil de dış mekanda gördüyseniz, o zaman Google Maps ile entegre çalışan harita üzerinden seçiminizi yapıyorsunuz.

Bulmak istediğiniz kişi de sisteme girip, sizin seçtiğiniz mekanı seçerse, sistem sizi eşleştiriyor. Eşleşen üyeler Catoen üzerinden arkadaş olabiliyor ve mesajlaşabiliyorlar. (Bu yazıyı okuyan kaç kişinin “Bu fikir benim aklıma gelmişti” dediğini tahmin edebiliyorum.)

Catoen.com

Servisin fikir olarak güzel olduğunu düşünüyorum, ancak elbette herkesin düşündüğü gibi başarıya ulaşması için bilinirliğinin yüksek olması gerekiyor. Kaldı ki böyle bir bilinirlik için belki de önemli bir pazarlama ve reklam kampanyasının başlaması gerekecektir.Açıkcası birçok iç ve dış mekanda reklam afişleri olmadan, basında yer bulmadan Catoen‘in başarılı eşleştirmeler yapabilmesi bana kalırsa zor gözüküyor. Servisin şu an için bu yönde bir pazarlama ve reklam kampanyasını kaldırabilir durumda olup olmadığını ise bilemiyorum, ancak eğer başarırsa değerli olacağını tahmin edebiliyorum.

Tabi, bir diğer konu da Catoen kendi bilinirliğini sağlamadan Facebook üzerinden benzer amaçla çalışan bir uygulamanın hayata geçirilmesi riskinin söz konusu olması.

Girişimin önümüzdeki günlerde bu riskleri ve olası maliyetleri nasıl karşılayacağını bilemiyorum ancak benim gözüme sistemi ve tasarımı ile hoş gözüken Catoen için yaratıcılarını tebrik ediyorum.

Loading