HP P1005 Printer ve Yazdırma Sorunu

Bir süre önce işyerime 2 adet HP p1005 yazıcı aldık, yazıcı sabahları sistem yeni açıldığında düzgün çalışırken akşam saatlerine doğru çalışmamaya başlıyordu.

Önceleri sorunun yazıcı sürücülerinden kaynaklandığını düşünerek yeni sürücüleri indirip denedim ancak sonuç başarısızlıktı

Sonra farklı USB kabloları ile denedim, onlarda olmadı

HP Teknik servis (444 03 07) aradım, yok onlarda zaten denemiş olduğum USB kablo ve driver yöntemlerini önerdiler ve yine çözüm yoktu.

Tam cihazları almış olduğum servise göndermek için niyetlenmişken sorunun aslında SPOOLER Hizmetinden kaynaklandığını farkettim, önce spooler hizmetini komut satırına yazdığım (CMD)

net stop spooler
net start spooler

komutları ile kapatıp yeniden açtım evet sorunum çözülmüştü, ama bu hep böyle devam edemezdi. Çünkü cihazları teknik bilgisi çok iyi olmayan personel kullanıyordu.

Sonrasında ise yine komut satırına yazdığım (CMD)

sc config spooler depend= RPCSS (depend= den sonra boşluk konulmalıdır)

komut ile SPOOLER servisinin DependOnService özelliğini RPCSS olarak değiştirmek suretiyle sorunumuz kesin olarak çözüme ulaşmış oldu.

Burada belirtilmiş olan RPCSS değeri Remote Procedure Call Service (Uzaktan Yordam Çağrısı-RPC)  manasına gelir ve yazdırma biriktiricisini aktif hale getirir.

Eğer yukarıda vermiş olduğum sc config spooler depend= RPCSS komutunda sorun yaşarsanız.

Regedit girip HKEY_LOCAL _MACHINE/System/Current Control Set/Services/Spooler adresine girip ekranın sağ tarafında yer alan DependOnService satırına çift tıklayın ve gelen ekrandaki değer verisini silerek yerine RPCSS yazıp TAMAM butonuna basınız.

artık sorununuz giderilmiştir

Loading