MSN Şifreleri Nasıl Kırılıyor (Çalınıyor)?

Son 1-2 yıldan bu yana, MSN şifreleri çalınan kişilerin sayıları artıyor. İnsanlar kimlik ve şifrelerini çalanların, kontak listesindeki kişilerden çeşitli taleplerde bulundukları şikayetleri ile adli yetkililere başvuruyorlar. Emniyet yetkilileri de, bu konuda insanları uyarıyor ve şöyle diyorlar :

Tanıdığınız birileri, MSN üzerinden cep telefonuna kontör göndermeniz talebinde bulunuyorsa, dikkatle bakın, arkadaşınızın böyle bir alışkanlığı yoksa, bu talebi yapan, arkadaşınızın MSN hesabını hack eden birileridir.

Bu yolla yapılan dolandırıcılığın gitgide yükseldiği bildiriliyor. Nitekim bu konuda daha önce çeşitli haberler yapmıştık. Bir tanesini burayı tıklayarak görebilirsiniz.

Ancak insanların ya da adli yetkililerin anlamaya çalıştığı husus ; “MSN şifrelerinin nasıl çalındığı” konusu. Bir tarafta trojan şüphesi mevcut ve bugüne kadar ki gazete haberlerine bakarsanız hep bu yoldan bahsediliyor. Ama trojanlar daha organize grupların işi. Bu organize gruplar, genellikle yerel işbirliği olan yabancı gruplar (RUSlar gibi) ve banka dolandırıcılığı konusuna eğilmiş durumdalar. Yani 2000-5000 kontör’den daha büyük işlerle ilgileniyorlar.

Peki trojan değilse, o zaman bu şifreler nasıl elde edilebiliyor. Bilişim davaları konusunda uzman avukatlardan Gökhan Ahi, bu konuyu şöyle anlatıyor;

MSN şifreleri kırılıyor mu? Yoksa millet şifresi ve kullanıcı adını kuzu kuzu kendisi mi veriyor?

Kırılan veya ele geçirilen MSN şifresi ne işe yarar? Dolandırıcılık için, eşlerin, sevgililerin ve arkadaşların özel hayatlarını tespit etmek için, haksız menfaat elde etmek için, tehdit ve şantaj için yani her türlü amaçla kullanılabiliyor. (Kontür isteme, para isteme vs.)

Peki MSN şifreleri nasıl ele geçiriliyor?

Gökhan Ahi’nin soru sorarak açtığı konuyu, “insan zaafı” şeklinde cevaplamak mümkün. 3 yıl önce turk.internet.com’da, MSN’de Bloklama Yapanı Nasıl Anlayabilirsiniz? başlıklı bir yazı yazarken, iyi niyetli bir şekilde, okuyucularımızın sorularına cevap vermeye çalışmıştık. Ama anlaşılan aradan geçen 3 yılda, Online Sülün Osman’lar insanların (yani online alanda kimin kendisini blokladığını görmek isteyenlerin) bu zaafının kullanılabilir olduğunu düşünmüşler.

Avukat Gökhan Ahi, bugünlerde çok sayıda “bloklayanı gör” şeklinde site olduğuna ve internet üzerinden reklam yaptıklarına işaret ediyor. Ahi, ilgili sayfaya gidildiği zaman öncelikle kullanıcı adı ve şifresinin istendiğini anlatıyor. Yani bu yolla, arkasında kimin olduğunu bilmediğiniz bir siteye kendi ellerinizle “MSN kullanıcı adınızı ve şifrenizi” vermiş oluyorsunuz. Avukat Gökhan Ahi’nin deyişiyle “kuzu kuzu” veriyorsunuz. Ahi bu siteleri şöyle örnekliyor;

İşte örnek siteler:

o Tamamen Ücretsiz servisimizle MSN den sizi kimlerin engellediğini veya sildiğini görebilirsiniz. http://www.engelleyen.net/

o MSN’de seni kim yasaklamış?
http://www.kommik.com/htm/msn_kim.htm

o Bu da yabancı bir versiyon. Ama Türk forumlarında oltayı bu linkle atıyorlar.
http://www.blockstatus.com/msn/delete-checker

Emniyetin bir ara kapattığı site:
http://www.kimengellemis.com/
Aynı sitenin kapatılmadan önceki arşivlenmiş hali:
http://web.archive.org/web/20070706043756/http://www.kimengellemis.com/

Bu tür bir haberi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

1950-60’lı yıllarda, saf vatandaşlara “Galata Kulesi”, “Haydarpaşa Garı”, “Galata Köprüsü” satan Sülün Osman vardı. Şimdinin ise, teknolojiyi kullanan, online zaafları çabuk farkeden online Sülün Osman’ları var. Mesela bir cep telefonu operatörü ARAN-KAZAN kampanyası yaparsa, kendi telefonlarına kontör kazandırmak üzere aranmak için gazetelere ucuz ev, araba ilanları veriyor ve binlerce kontör kazanıyorlar. Ya da bankadaki paranızı alabilmek için, cazip Rus kızları sitelerini öneren mailler gönderiyorlar ve siz Rus kızlarına bakarken, onlar da, bilgisayarınıza trojan yükleyiveriyorlar. Ya da bu haberde olduğu gibi, online bloklayanı görmek için yazılım vereceğim bahanesiyle şifrenizi ve kullanıcı adınızı çalıyorlar.

Özetle, gerçek hayatta nasıl şehrin her bölgesine gitmiyorsanız, internette de gitmemeniz gereken ya da gidecekseniz dikkatli olacağınız yerler var. Bilginize..

Kaynak:http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=19101

Loading