NFC (Near Field Communication) Nedir?

NFC (Near Field Communication) çok yakın mesafeden radyo frekanslı tanıma (RFID) ve dokunmasız kart (contactless cards) teknolojilerine dayalı mobil cihazlarla çalışan kablosuz, hızlı ve güvenli bir iletişimdir.

Yakın mesafedeki (0-5 cm) elektronik cihazlar arasında çok kısa sürede (100 ms) iletişim kurarak güvenli bir temassız ara yüzden 424 kbps’e kadar hızlarda tüm dünyada boş olan 13.56 MHz frekansında çalışmaktadır. ISO 18092 ile standartlaştırılan NFC, mevcut temassız ödeme ve ISO 14443 standardına dayanan biletleme altyapılarıyla uyumludur.

NFC teknolojisi, kredi kartı, banka kartları, ulaşım kartları, üyelik kartları ve kurumsal kartlar ve giriş-çıkış kartları gibi uygulamaları olan dokunmasız/kablosuz çalışan akıllı kartların bu teknolojilerle uyumlu cep telefonlarına, el bilgisayarlarına  entegre edilmesi ve bu cep telefonlarının uygulamaya bağlı olarak (örneğin POS cihazına) ürüne ve insana yaklaştırılmasıyla iletişime geçerek çalışmaktadır.

Kredi kartları, bankalar, GSM öperatörleri, cep telefonu üreticileri ve uygulama sahiplerini (belediyeler, işletmeciler, perakendeciler, organizatörler, reklamcılar, vd.) bir araya getiren iş modelleriyle dünyada hızla yaygınlaşmaktadır.

Aynı zamanda, çift yönlü haberleşme imkanı sayesinde cep telefonları arasında da farklı işlemler yapılmasına imkan tanımaktadır.

NFC teknolojilerinin uygulama alanları:

• Mobil cüzdan (mobil ödeme sistemleri)

• Mobil ticaret (POS, mobil erişim noktaları, kiosklar veya akıllı ürünler üzerinden)

• E-biletler (ulaşım kartları, uçak, otobüs, konser ve maç biletleri)

• Elektronik tanıma (güvenli erişim/geçiş sistemleri, personel takip sistemleri)

• Elektronik anahtarlar (araba, ev, işyeri, otel odaları, garaj kapıları vb)

• Elektronik geçiş sistemleri (taşıt geçiş sistemleri, otopark sistemleri)

• Elektronik reklam, içerik, bilgilendirme (akıllı posterler, afişler, bilboardlar, dergi/gazete reklamları, vb.)

Çip teknolojilerinde temassız/dokunmasız teknolojiler mobil cihazlara entegre edilerek giderek artan bir hızda uygulamaya geçmektedir. NFC teknoloji uyumlu mobil telefonları sayesinde fazladan banka veya elektronik kimlik kartı taşımadan, para transferleri, ödemeler ve ve tüm bankacılık hizmetleri yapılabilmektedir.

NFC teknolojileri kullanım kolaylığı, esneklik, rahatlık ve güvenlik sağlamakta, hizmet veya ürün satın alma, ödeme yapma ve bilgi edinme amacıyla kulanılmaktadır.

Peki ama ya Güvenlik?

Son zamanlarda üretilen cep telefonlarının büyük bir kesiminde bulunan NFC özelliği kullanıcılarına hem avantaj hem de dezavantaj sağlamaktadır.

Çünkü günümüzde ANDROID sistemleri üzerinde yaygınlaşan bir takım yazılımlar ile NFC kartların içersinde bulunan verilerin kopyalanması ve çoğaltılması mümkün hale gelmektedir.

Bu işlemin gerçekleşebilmesi için NFC kartınıza ilgili telefonun 5cm den daha yakın bir mesafede dokunması/yaklaşması yeterli olacaktır. Şimdi sesinizi duyar gibiyim “Bana o kadar kim yaklaşabilir?” 🙂 çok basit, bar/kafe ortamında anahtarlığınızla birlikte cüzdanınızı masaya koydunuz ve yanınızdaki kişi de telefonla oynarken telefon sizin cüzdana dokundu…

Kopyalama/Okuma için 100ms gibi sürenin yeterli olduğu düşünülecek olursa, masadaki hesabın sizin tarafınızdan ödeneceğini artık hepimiz biliyoruz 🙂

Stanford üniversitesindeki öğrenciler bu konuda bir çalışma yaparak ANDROID yazılımını üretmişler, bu yazılım ile NFC etiketlerini yazabiliyorsunuz.

https://www.sekercioglu.eu/files/tagwriter.apk

Bağlantılar:

Gibraltar

Stanford

Loading