Samsung hd103uj 1TB harddisk 33MB 65154LBA Problem

Sistemimdeki 500GB disk üzerinden “bırak yakamı git başka disklere bulaş hain kullanıcı” dercesine garip garip sesler gelmeye başlayınca ne yapalım el mahkum diyerek hemen daha güzelinden 1TB kapasiteli Samsung hd103uj disk siparişi verdim.

Ama o da ne harddiski ilk taktığımda 931 GB görüyorken sistemi kapa aç yaptıktan sonra bios üzerindeki kapasite 33 mb olarak görünmeye başladı.

Linux ile partition ayarlamaya çalıştım olmadı, windows kurulum cd ile denedim yine olmadı. En sonunda biraz araştırdıktan sonra samsung sitesinde ESTOOL aracına rastladım.

Bu programı çalıştırmak için öncelikle verdiğim linkteki iso dosyasını bir cd ye yazmanız gerekir. Daha sonrada bu cd ile sisteminizi açtığınızda karşınıza gelecek olan ekran aracılığı ile hard diskinize low loevel format dahil her türlü müdahaleyi yapabilirsiniz.

Bize low level format yerine SET MAX ADDRESS menüsünde yer alan özellikler lazım olacaktır.

estool_img03

bu ekranımızda öncelikli olarak 1TB (hd103uj) olan diskimizin max lba değeri olan 1953525168 değerini ilgili satıra yazıyoruz ve hemen altında diskimizin gerçek değerini MB cinsinden görüyoruz. Bu değere dikkat edecek olursanız ilk başta 65154 LBA idi.

Daha sonra RECOVER NATIVE SIZE seçeneğine tıkladığımızda ekrana Process Completed! mesajı gelecektir. Artık sisteminizi kapatıp açtığınızda 33mb olarak görünen harddiskiniz 1TB olarak görülebilecektir.

Ancak; tüm bunları yapmadan önce anakartınızın sitesinden en güncel bios sürücünüzü yükledikten sonra sisteminizi güncellemeyi unutmayın.

Loading