Sosyal Ağ Hesabınız Güvende mi?

Son dönemlerde Facebook’ta üyelerin hiç tanımadığı kişiler tarafından eklendiği vakalar artış göstermeye başladı. Binlerce arkadaşı olan ve özellikle etkileyici kız resimleri kullanan bu kişileri eklediğiniz zaman özel bilgileriniz şirketlere satılabilir.

Son yıllarda 500 milyon abonesiyle internetin en büyük reklam ağını oluşturan Facebook arkadaş simsarlarının da yuvası haline geldi. Sosyal ağ sitemlerinde reklam verenlerin, fazla arkadaşı olan kişileri tercih etmesi bu yöntemin kötüye kullanılmasını sağlıyor.

Özellikle viral reklam yapmak isteyen firmalar, fazla arkadaşı olan kullanıcılara proje bütçesi ayırıp bu kişilerin hesapları üzerinden yeni ürünlerini tanıtmayı tercih ediyor.

Durumun farkında olan simsarlar ise sahte profil açıp, arkadaş sayılarını binlere yükselterek listelerindeki kişilerin özel bilgilerini kayıt altına alıyor.

Sistemin Tehlikeleri Neler?

Bu bilgiler daha sonra ise pek de güvenilir olmayan firmalara satılmaya başlıyor. Bazı simsarlar ise e-ticaret yapan Facebook gruplarında açık açık arkadaş sattıklarını bildiren duyurular bile yapıyor.

Gerçek Facebook reklamcılarıyla, simsarların arasındaki en büyük fark ise kötü niyetli kişilerin erotik ya da virüs içerikli paylaşımlarda bulunması.

Yemleme yöntemi diye anılan bu sistemde listenizdeki simsar duvarında erotik içerikli bir reklam paylaşıyor. Bu simsarın ortalama 1.500 arkadaşı olduğunu düşünürsek bir anda bu kadar kişi o sahte reklamı görüyor.

Reklamı gören kişilerden sadece 150 tanesi bile o adrese tıklasa Facebook üzerindeki durdurulamaz spam yayını başlıyor.

Bu 150 kişiye güvenen yakın arkadaşları ise link’in phishing olduğunu fark etmeden spam mesajın kendi duvarlarından yayılmasını sağlıyor.

Sizlere tavsiyem bu simsarlara kanmayın, binlerce arkadaşı olan ve hiç tanımadığınız sahte profillerden gelen isteklere karşı dikkatli olun.

Loading