SPAM 30 Yaşında

30 yıl önce Digital Equipment Corporation firması satış görevlisi Gary Thuerk ilk spam maili gönderdi. Amerika Hükümeti’nin kullandığı ve internetin temeli sayılan Arpanet üzerindeki 393 kullanıcıya gönderilen satış reklamı günün kullanıcılarından şikayet aldı. 3 Mayıs 1978’de gerçekleşen bu olay üzerine kimliğini gizlemeyen Gary Thuerk eleştirilere maruz kaldı ve şirketi DEC Arpanet yöneticileri tarafından uyarıldı.

Uyarıya rağmen bu e-mail gelecekte olacakların habericisi oldu. Bugün spam mailler gönderilen postaların yüzde 80 ila 90’ını oluşturuyor ve günde 120 milyar mesaj spam içeriyor. Spam’ın uğrattığı zarar ve buna karşı geliştirilen filtreleme teknileri multi-milyar dolarlık bir sektör oluşturuyor.

Günümüzde spam sadece email ile sınırlı kalmıyor. Günlükler (blog), arkadaşlık siteleri ve cep telefonlarına kadar sıçramış durumda. Spam ve antispam savaşı haberleşme var olduğu sürece devam edecek. Bill Gates’in 2004 yılında verdiği sözü hatırlarsak dünya 2006’da spamsız olacak demişti ancak tahmini yolundan büyük farkla saptı.

İlk spam mesajı günümüzdekilere göre zararsız sayılabilir çünkü Thuerk mesajında yeni bir bilgisayar sisteminin reklamını yapmıştı ve kendi mail adresi gözüküyordu. Mesajın gönderildiği 393 kişinin mail adresi şirket çalışanı Brad Templeton tarafından elle girilmişti. Günümüzdeki spam mailler internet üzerinden toplanan milyonlarca mail hesabına otomatik olarak gönderiliyor.

Spamcılar alınan önlemlere karşı önlem alarak işlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Yakalanmamak için milyonlarca zombi bilgisayar üzerinde bot çalıştıran spamcılar, uzaktan kontrolle sahiplerinin haberi olmadan işlerini görüyorlar. Bu botnet’ler büyük miktarda spam gönderirken yakalanmaları ve bloklanmaları oldukça güç oluyor çünkü belirli bir merkezden yayın yapmıyorlar. Spamcıların filtreleme tekniklerini aşmaları ise pek zor olmuyor. İnternet üzerinde bulunan ücretsiz elektronik kitaplardan içerik alan spamcılar bunu maillerine dahil ederek gizlenmeye çalışıyorlar. Bu içerik sürekli değiştirilerek spam mesaj adete mutasyona uğratılıyor ve yakalanması güçleşiyor.

Loading