Symbian, Apple iOS ve Android Savaşları

Çevremdeki arkadaşlarımla ne zaman bir cep telefon ve işletim sistemleri konusunda konuşmaya başlasak benim sıkı bir ANDROID tutkunu olduğumu görürler.

Genelde de bana itirazs edenler hep APPLE Iphone kullanıcıları olur.. 🙂 evet bırakalım onları rahat rahat marka tutkularını tatmin etsinler.

Ama işin gerçeği, sorduğum tek soruya bile cep telefonları aracılığı ile cevap veremiyorlar.

“Sen Iphone telefonundan bana Bluetooth ile dosya gönderebiliyormusun?” işte bu kadar basit bir işlemi 300-400 Tl ye alınan telefonlar bile yapabilirken binlerce TL verilerek alınan ve benim tabirimle KÜTÜK tasarımlı telefon yapamıyor. (şş bu cümle yüzünden beni dava etmeyi düşünen varsa, önce hatalarını gidersinler sonra dava açsınlar ki davalarında haklı duruma gelebilsinler 🙂 )

Android sistemli GALAXY S telefonumu alana kadar tüm toplantılara koca bir çanta ve laptop ile giderdim. Hani belki gözünüzden kaçabilir ama o çantayı taşıdığınız omzunuz bir süre sonra PANKREAS güreşçilerinin omuzları gibi kas yapmaya ve ağrımaya başlıyor.. Tavsiye etmem.

Ama şimdi öyle mi? Cebimde bir tane telefon ve içersinde tonlarca yazılım ile rahatça dolaşıyorum. Bir cep telefonu ile neler yapılabilir ki diyenlere de bak bu şekilde uzağa bağlanırsın oradaki veritabanı hatasını giderirsin ya da girdiğin ortamdaki WiFi hattında davetsiz misafirleri tespit edip açıkları denetlersin… gibi onlarca fonksiyondan bahsediyorum. Ne de olsa ismi ANDROID ama aslı LINUX olan bir yazılımla çalışıyorum. Sıkıldın mı gir TERMINAL konsola eksik kalanları da oradan yap 🙂

Cep telefonu piyasası ile yakından ilgilenen amcalarımız (GARTNER) oturup araştırmışlar ve bugüne kadar satışı yapılan 468 milyon akıllı telefonun yüzde 49’unun 2012’ye kadar Android işletim sistemine sahip olacağı tahmin ediliyor demişler.

Android, liderliğini 2012 yılında da sürdürecek. 1 milyar mobil cihaz satılacak Symbian’ın piyasadan yavaş yavaş çekilmesi ile oluşan pazar payı, Android, RIM, Apple ve Microsoft tarafından paylaşılacak.

Yani gördüğünüz üzere huyundan vazgeçmeyenler eski alışkanlıkları ile devam ederken bir de bakıyorlar ki atı alan Üsküdar’ı geçmiş (bunu da uluslararası deyim literatürüne sokalım, beğendim!) bu sefer onlarda çeşitli forumlar aracılığı ile sistemlerini ANDROID yapısına çeviriyorlar ve hız nedir görüyorlar.

 

 

 

Loading