Tasarruf Ampuller ve Ledli anahtarlar

Geçenlerde ilgimi çektiği için gidip EL-BI firmasına ait mavi ledli anahtarlarından almıştım. Bir hevesle gelip evdeki anahtarları değiştirdim, ama hevesim kursağımda kaldı.

Sebebi ise kullanmış olduğum TASARRUF AMPULLERinin kondansatör devresi ile anahtarın içersinde bulunan aydınlatma (LED) devresi RC devresi kurarak tasarruf ampulleri Flip-Flop devresi gibi 5 saniyelik peryodlarda pırpır yapmaya başlamıştı.

Bir çok kişi bu sorunun olduğunu ama çözüm bulunmadığını belirtse de ben kafama koymuştum. İlla bir çözümü olmalıydı.

Önce internet üzerinde araştırmalarımı yaptım, bir kaç forum sitesinde benim durumumdaki mağdur arkadaşlar bulunuyordu.

Ardından gidip 470K potansiyometre ile 1N 4007 diyot ile olayı test etmeye karar verdim.

Anahtar OFF konumunda iken lambaya 1.5 volt gerilim gidiyordu, benim bu değeri bir şekilde düşürmem lazımdı. Önce 1N 4007 yi hatta seri bağlayarak  durumu inceledim. Mavi led yanmıyordu, lamba üzerinde 19 volt (OFF konumunda) gerilim düşüyordu ve anahtar ON konumuna geçincede 1N 4007 nin yarım dalga doğrultması yüzünden lamba titreşimli yanıyordu.

Devreye bu sefer 470 K potansiyometreyi seri bağladım, OFF konumunda led düzgün çalışıyordu ama bu sefer de sadece lambanın RC devresi üzerinden sağladığı FLIP FLOP frekansı düşmüş oldu (f=1/RC) yani bu da işime yaramıyordu.

Bu sefer işi yapana sormak daha mantıklı olsa gerek diyerek EL-Bİ firmasından (0212-4443524) Erkan bey ile görüştüm. Kendisi son 1 aydır üretilen ürünlerinin üzerinde bu ibarenin olduğunu ve ürünlerinin sadece DIMM Edilebilir Tasarruflu Ampullerde kullanılabileceğini belirtti.

Biraz daha araştırma yapmak üzere internete döndüğümde MEGAMAN firmasına ait güzel ürünler gördüm ve (0212-6593118) firma yetkilisi ile yaptığım görüşme sonucunda bu ürünleri bulunduğum yerde nerelerden alabileceğimi öğrendim.

Şimdi diyeceksiniz ki “Neden bu kadar uğraştın, 2 tane akkor flaman lamba takmadın?” işte yanıtı evimde ortalama 10-11 tane lamba düzeneği mevcut bunların hepsini tasarruf sistemine geçirdiğimde yılda 172 USD kar elde ediyorum.

Bu da demektir ki yılda ortalama 10 aylık fatura ödüyorum, 2 aylık bedel lambaların hediyesi oluyor! Sizce de mantıklı değil mi?

Merak edenler için hesaplama aracı LİNK

Tasarruf Ampul Nasıl Seçilir Link

Loading