WordPress Permalink Problemi

Sizlerde yaşadınız mı bilmiyorum ama wordpress de SEO uyumlu olarak link yapısı oluşturmak istediğinizde şayet web sunucunuz IIS ise türlü türlü sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

En basitinden ARADIĞINIZ SAYFA BULUNAMADI gibi hoş olmayan ve hatta sitede yazıları yazan kişileri bile terreddüte düşürecek mesajlar alabilirsiniz.

Geçenlerde bende buna benzer bir sorun yaşadım ve çözümün Helion Tech firmasının ISAPI Rewrite 3 yazılımında olduğunu gördüm. Programın kurulumu ise çok basit.

 1. Programı siteden indirin ve sunucunuza kurun. Şayet web sunucunuz sizin kontrolünüzde değilse, bu işlemler için hosting firmanızdan özel destek isteyiniz.
 2. Program kurulumundan sonra IIS Manager paneline girerek sitenizi seçin ve Properties sayfasından ISAPI Filters tabına giderek ADD butonuna basınız.
 3. Gelen ekranda Filter Name kısmına ISAPI Rewrite 3 yazın dosya kısmından BROWSE yaparak C:\Program Files\Helicon\ISAPI_Rewrite3\ISAPI_Rewrite.dll dosyasını seçin ve OK butonuna basarak tanımlamayı bitirin
 4. Daha sonra C:\Program Files\Helicon\ISAPI_Rewrite3 adresine gidin ve httpd.conf dosyasını NOTEPAD ile açarak içersine aşağıdaki satırları ekleyin
 5. RewriteBase /
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule ^(.*)$ index.php?p=$1 [NC,L]

 6. ve httpd.conf dosyasını kaydederek kapatın.
 7. Daha sonra Başlat>Çalıştır satırına gelerek iisreset /restart yazıp ENTER tuşuna basın. IIS sunucunuz yeniden başlatılacaktır.
 8. Tüm bu işlemler bittikten sonra wordpress sitenizin yönetim paneline girerek Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar (Permalinks) kısmından istediğiniz url tanımlarını yaparak kaydedin.

Hepsi bu kadar, hayırlı olsun…

Loading