TSK personeline ve Polise Facebook yasağı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) istihbarata karşı koyma tedbirleri kapsamında personelinin açık kimliği ve askeri görevine ilişkin bilgilerin sosyalleşme sitesi Facebook’ta yayınlamasını yasakladı. TSK benzer bir uygulamayı cep telefonları içinde getirmişti.

(CNN TÜRK) — TSK, istihbarat önlemlerini artırdı. TSK’nın yeni getirdiği düzenlemeler arasında askerin Facebook kullanımı da var.

Artık TSK personeli sosyalleşme sitesi Facebook’ta üniformalı fotoğrafını paylaşamayacak, dahası açık kimliğini, rütbesini ve görevine ilişkin bilgileri de yayınlayamayacak.

Genelkurmay Başkanlığı’nın emriyle bu talimat tüm kuvvet komutanlıklarına gönderildi. Pilotlar ve özel kuvvetler gibi kritik görevlerdeki personelin askeri operasyonlara ilişkin bilgi ve fotoğrafları Facebook’a koyması da yasaklandı.

Bu uygulamayla  kötü niyetli kişilerin TSK personeli ile çıkar amaçlı ilişki kurmasının engellenmesi ve istihbarat zafiyetine düşülmemesi amaçlanıyor.

Genelkurmay daha önce benzer bir uygulamayı cep telefonu için getirmişti. TSK hatta yaptırdığı afişle, bilinçsiz cep telefonu kullanımının vereceği zararla el bombasının yarattığı hasar arasında kıyaslama yapmıştı.

O afişin sol bölümünde telefon, sağ bölümünde savunma tipi el bombası figürü yer aldı. İki figürün arasına da büyük soru işareti ile “Hangisi daha tehlikeli?” ifadesi konuldu.

Telefon figürünün yanına “Sürekli kullanılır hissetmezsin”, bomba figürünün yanına da “Bir defa kullanılır hissedersin” yazısı yazıldı.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı da, facebook isimli sosyal etkileşim sitesinde polislerin sayfa açmasına yasak getirdi. Facebook’ta yer alan belli başlı polis gruplarından ‘çevik kuvveti seven bay ve bayanlar grubu’, ‘bekar polisler lokali’, ‘karizma ve güzel polisler buraya’ gibi sayfalar yasakta etkili oldu. 1 Mayıs gösterilerinin ardından facebook’taki gruplarda eylemcilere ana avrat küfredilmesi, ‘vur çevik kuvvet, kolların kopana kadar vur’ şeklindeki diyaloglar ile siyasi marşlar tepki çekmişti.

ÜYELİKLERİ İPTAL ETTİRİN

TOLUMSAL olaylarda gösterdikleri reaksiyonları internet ortamına taşıyan çevik kuvvet polisleri İçişleri Bakanlığı’nı sansür uygulamaya mecbur etti. Kararın ardından dünyanın en yaygın arkadaşlık ve sosyal etkileşim sitesine polis memurlarının üye olması soruşturma konusu edilecek. Bakanlığın isteği üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından il valilikleri ve emniyet müdürlüklerine gönderilen tebliğde kurumlarda facebook’a erişimin engellenmesi ve polislerin sayfalarının iptali istendi.

DEĞERLER ZARARA UĞRATILIYOR

BAKANLIĞIN kararında özellikle çevik kuvvet polislerinin açtığı gruplar ve buralara gönderilen mesajların etkili olduğu öğrenildi. İnceleme raporlarında, genel ahlak kuralları ile mesleğin gerektirdiği bazı insani değerlerin zarara uğratıldığına değinildi.

Loading