UTP Kablolama

Sunucu, pc, CAT5e kablolama altyapısı, sinyal jenaratörü, data iletim zamanını ölçen sistem. Yukarıda cihazlar ile sunucudan pc’ye 170mb büyüklüğünde bir dosya 10/100 ethernet sistemi kullanılarak  transfer edilecek.

Ancak bu işlem yapılmadan önce sinyal jenaratörü çalıştırılıyor. Bunun amacı çevremizde her an bulunan ve tüm çevre cihazları etkileyen istenmeyen sinyallerin etkilerini kablolama sistemi üzerinde göstermek. Sinyal jeneratörü çalıştırıldıktan sonra, dosya transferine başlanıyor.

Geçen süre bir program aracılığıyla saptanıyor. Dosya transferi tamamlandığında geçen sürenin 2:06 dakika olduğu ölçülmüştür. Tüm sistem aynı kalmak koşulu ile sadece kablolama altyapısı CAT5e değil CAT6 ürünleri kullanılarak değiştirilmiştir. Sinyal jenaratörü tekrar çalıştırılmış ve dosya transferi tekrar başlamıştır. Geçen sürenin 1:16 dakika olduğu saptanmıştır.

Aynı sunucu aynı, pc, aynı sinyal jeneratörü aynı dosya transferi için kullanılmış ancak sistem çok daha hızlı çalışmıştır. Bu örnek kablolama alt yapısının performans ile doğrudan ilişkili olduğunun çok somut bir örneğidir. Buradaki temel nokta CAT6 kablolama sisteminin çevre birimlerinden çok daha az etkilenmesin sonucu data iletiminin çok daha hızlı yapılmasıdır. Kablolama da temel olan birkaç parametreye değişmekte ve çok kısa açıklamakta fayda var

Loading