UTP Kablo Seçimi

Kablolamada dikkat edilmesi gereken iki temel parametre vardır.

Bant genişliği; kablolama kullanılan malzemelerin uç uca bağlandıklarında ve network üzerinde çalıştırıldığında oluşan etkileşim (NEXT,FEXT,RL,ACR parametreleri) kablolama altyapısı sadece kablodan oluşmamaktadır.

Tüm parçaların birbiri ile uyumlu çalışması gerekmektedir. Ve network aktif cihazından çıkan bir bilginin hiçbir etkileşim ve dar boğaz olmaksızın bilgisayarımıza ulaşabilmesi gerekmektedir.

Bunun gerçekleştirilebilmesi için standartların belirtmiş olduğu kablolama standartlarından faydalanabilirsiniz ancak şunu belirteyim ki kablolama standartları sistemin çalışabilmesi için gerekli minumum değerleri belirtmektedir. Bu nedenle birçok üretici kendi testlerini yapmakta ve standartların belirlediği değerlerin üzerinde uçtan uca ürünler üretmektedir.

Kablolama teknolojisinde kullanılan standartlar;cat5,cat5e ve cat6’dır. Bu kablolama teknolojileri arasında büyük farklar vardır. Günümüzde artık cat5 teknolojisi ile üretilen ürünler artık tercih edilmemektedir ve birçok üretici artık cat5 standardındaki üretimlerini durdurmuşlardır.

CAT5e günümüzde en yaygın olarak kullanılan standardıdır. Maliyet olarak ucuz olan bu teknoloji bant genişliği olarak CAT5 gibi aynı bant genişliğini (100mhz) desteklemekte ve CAT5 den daha iyi teknik özelliklere sahiptir. Günümüzde kablolama ve teknolojiye önem veren kurumların tercihi olan kablolama alt yapısı CAT6 standardıdır. CAT6’da bant genişligi standart olarak  250 mhz’dir bazı üreticiler 550 mhz veya 300 mhz lik ürünlerini CAT6 ihtiyaçlarını karşılamak için üretmişlerdir. Hazır kablolama standartlarından bahsetmişken bazı nadir üreticilerin üzerinde durdukları CAT7 kablolamadan da bahsedelim.

CAT7 sadece almanya ve çevresinde tercih gören Avrupa’nın diğer bölgelerinde ve özellikle amerika’da adı bile geçmeyen tamamen zırhlı kablolama olarak planlanmış bir sistemdir. Standartlar tarafından sadece kablonun bant genişliği değerinin ne kadar olacağı belirlenmiştir kablonun dışında kullanılacak diğer parametreleri konusunda büyük belirsizlikler vardır. konnektör yapısının nasıl olacağı karara bağlanamamıştır bakır kablo üzerinde çok daha yüksek bant genişliğini hedefleyen bu ürünler büyük ihtimalle standart olmayacak olan bir teknoloji için üretilmiş olacak gibi görünüyor.

İleride daha büyük bant genişliği  ihtiyaçlarını karşılayacak sistem olarak ‘masaya kadar fiber teknolojisi’ görülmektedir. Sonuç olarak günümüzde, geleceğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve tüm ürün yelpazesine sahip teknoloji CAT6’dır.

CAT5e ve CAT6 arasında performans olarak büyük olarak büyük farklar bulunmaktadır. Bunu  yapılmış olan bir testi açıklayarak anlatmak faydalı olacaktır.

Loading