Windows 8 SSD üzerinde 200ms de açılabilecek

Windows 8 hakkında her geçen gün yeni bir bilgi daha ortaya çıkıyor.
Bu sefer sızan bilgiyse, aslında yıllardır çok istediğimiz, o hızlı açılan işletim sistemi hayallerimizi gerçek kılmayı başardı…

Fakat işler hiç de bizim düşündüğümüz gibi gelişmedi. “Boot” olarak tanımlanan ön yükleme işlemleri, işletim sistemlerinin genelde açılış esnasında en çok vakit harcadıkları noktadır. Windows 8 ile bu ön yükleme süresi yok denecek kadar az bir süreye çekilmiş durumda.

Evet kulağa çok hoş gelen bu haber, ne yazık ki istenildiği taktirde F2 ve F8 tuşları ile girilen ön yükleme kurulum menüsüne ulaşmayı resmen imkansız hale getiriyor. 🙂

SSD disk ile çalışan bir cihazda, günümüz şartlarında bir işletim sisteminin açılması en azından 7 saniye kadar sürüyor (benim kullandığım sistemde 240 GB SSD ve Windows 7 PRO ile 12 saniye).

Benzeri bir sistemin Windows 8 üzerinde çalıştırılması esnasındaysa ön yükleme ekranı sadece 200 milisaniye (1 saniye=1000 ms) kadar ekranda kalıyor.

Eğer yeterince şanslıysanız bir ihtimal ön yükleme kurulum ekranına girebiliyorsunuz.

Microsoft ise şimdiden Windows 8 blogu üzerinde bu ve benzeri sorunların çözümleri için tüketicilerle fikirlerini paylaşmaya başlamış durumda. Bir anda ortaya çıkan ön yükleme sorunuysa, teorik olarak ortalama bir kullanıcının çok canını sıkmayacak zira Windows 8 gerektiği taktirde bu tarzdaki kullanıcıların işini görecek tüm opsiyonları ayrı bir boot menüsünde bulunduracak. Teknik detaylarla haşır neşir olanlar içinse şimdilik beklemekten başka bir çare yok.

Loading