FM 200 Yangın Söndürme Sistemleri

Tyco Safety Products firması FM200 gazlı söndürme sistemleri konusunda uzun yıllardır sistem dizaynı ,malzeme temini ,montaj ve devreye alma konularında deneyimli kadroları ile hizmet vermektedir.

Daha öncesinde de çok iyi bir söndürücü olan halon sistemleri konusunda da yangın güvenliği konusunda faaliyet göstermiştir. Montreal protokolü çerçevesinde halon gazının ozon tabakasına verdiği zararın önüne geçilebilmesi için yasaklanma sürecinden sonar halon gazının FM200 ile değişimi konusunda çözüm üretmiştir.


FM200 , (HFC 227ea) adı ile bilinen heptafluorapropane içerikli olarak Great Lakes Chemical Corporation firması tarafından üretilmiştir.FM 200 gazı renksiz bir gazdır ve basınç altında sıvılaştırılarak depolanmaktadır. Tıpkı halon gazı gibi düşük zehirli sınıfta olan FM200 gazı nitrojen ile yaklaşık 24 bar basınç altında basınçlandırılmaktadır. Fiziksel ve kimyasal özelliğinin yanında oldukça etkili ve hızlı bir söndürücüdür.

Çevresel özellikleri

FM200 gazı içerdiği bileşenler vasıtası nedeni ile ozona zarar verme olasılığı yoktur. Atmosfer ö mrü 31- 42 yıl arasındadır. Ozona zararlı olmaması nedeni ile uzun vade de en uygun yangınla mücadele ajanır.

Emniyet

FM200 gazı Halondan sonar bulunan en iyi zehirsiz gazdır. Güvenli olması nedeni ile tam otomatik söndürme yapacak şekilde kullanılabilmektedir.

Genelde FM200 dizayn konsantrasyonu %7 olarak hesaplanır. %9 un altındaki konsantrasyonlarda insan hayatı için tehlike arz etmez. Halon1301 gazının dizayn konsantrasyonu %5 olarak hesaplandığı göz önüne alındığında Halon1301e alternatif bir gaz olmaktadır.

Uygulama alanları

FM200 Halon 1301 gazının kullanıldığı tüm alanlarda kullanılabilmektedir. FM200 gazı telekomünikasyon, bilgi işlem merkezleri, arşivler, tarihi ve sanat eseri merkezleri, trafolar ve elektronik ekipmanların bulunduğu yerlerdeki yangın söndürme yeteneği kadar yanıcı ve parlayıcı sıvıların ve gazların söndürülmesinde oldukça yeteneklidir.

İletkenlik

FM 200 gazının kimyasal yapısı hiç bir iletkenlik özelliği göstermez. Bu nedenle yüksek gerilim üniteleri veya bunların kullanıldığı sistemlerin korunmalarında da etkin bir söndürücü eleman olarak kullanılabilir.

Temizlik

Su, köpük ve kimyasal toz gibi yangın söndürme elemanlarının uygulamalarından elde edilen deneyimler, bu tip söndürücülerin korunan hacimlerde ve ekipman ü zerinde hasar ve temizlik problemleri yarattığı göstermiştir. Buna karşılık FM200 gazı temiz bir söndürme elemanı olup özellikle elektrikli ve elektronik ekipmanların bulunduğu hacimlerde kullanıldığında yangın sonrası hiçbir temizlik ihtiyacı doğurmaz.

Halon gazının FM200 ile değiştirilmesi

Ulusal ve uluslar arası standartlarda kurulmuş olan mevcut halon ve CO2 kontrol sistemlerinin yerine kullanılabilmektedir.

Gerekse gazların konsantrasyonu gerekse fiziksel karakteristiğindeki farklılık nedeni ile tüplerin, boruların valflerine ve nozulların değişmesi gerekebilir.

Loading